TAMA bierze udział w akcji Żonkile

W tym roku 19 kwietnia odbyła się już 79 rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. W tym roku Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna „TAMA” miała przyjemność uczestniczyć w społeczno-edukacyjnej akcji Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, na którą zaprosiła uczniów klas III z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3. Akcja ta jest oddaniem hołdu bojowcom i cywilom, którzy 79 lat temu w okupowanym mieście stawili czoła oprawcom. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianiu wiedzy na temat samego powstania.

Motywem przewodnim tegorocznej akcji była „miłość”. Opowiedzieliśmy uczniom na przykładzie dwóch opowiadań o tym, jak wiele miała oblicz: od miłości rodzicielskiej, przez miłość do przyjaciół, idei aż po miłość romantyczną. Nie zabrakło tematów mających z miłością wiele wspólnego: wrażliwości na krzywdę innych i poświęcenia na rzecz potrzebujących. Podczas spotkań uczniowie czytali fragmenty opowiadań, odpowiadali na pytania, brali udział w quizie historycznym. Na znak, że łączy nas pamięć, dzieci wykonały papierowe żonkile, kwiat który został symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.

Akcja z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku udział w niej wzięło ponad 6000 placówek oświatowo-kulturalnych. Akcję Żonkile wspierają także nowi Ambasadorki i Ambasadorzy: Irena Santor, Krzysztof Gonciarz, Eliza Rycembel, Janusz Gajos, Andrzej Piaseczny i Aleksandra Popławska.

Dziękujemy uczniom za udział i zaangażowanie w akcji, a także Muzeum POLIN za udostępnione materiały edukacyjne. Wspólnie udowodniliśmy, że „Łączy Nas Pamięć”, przyłączając się do akcji.