Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Bibliotece TAMA

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia) jest corocznym świętem promującym czytelnictwo. W tym roku Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna TAMA połączyła Dzień Książki z obchodami 180 rocznicy urodzin Marii Konopnickiej – Patronki roku 2022.

Tego dnia Dział dla Dzieci odwiedzili uczniowie kl. I i III Szkoły Podstawowej w Godzięcinie, którzy poznali twórczość Marii Konopnickiej oraz nabyli umiejętności odczytywania informacji o książce z tradycyjnej karty katalogowej. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną pt. „2022 rokiem Marii Konopnickiej” oraz poznali nowe pojęcia takie jak katalog biblioteczny, sygnatura, opis bibliograficzny i in. Dzieci nauczyły się jak wyszukiwać książki Patronki w katalogu alfabetycznym i katalogu tytułowym. Wykonywali zadania związane z podaniem tytułu książki, autora oraz sygnatury.

Pierwszoklasiści zostali uroczyście pasowani na czytelników MiGBP TAMA.

Z racji tego święta Filia nr 2 w Pogalewie Wielkim przeprowadziła lekcję biblioteczną dla klasy I w Zespole Szkolno-przedszkolnym nr 4. Na początku pani bibliotekarka wprowadziła dzieci w świat książek, opowiedziała o genezie tego święta i tradycjach jemu towarzyszącym. Uczestnicy przynieśli swoje ulubione książki, każdy opowiedział dlaczego właśnie tę darzy sympatią, także pani bibliotekarka przedstawiła swoją ulubioną książkę z dzieciństwa. Ważnym elementem lekcji było pasowanie na czytelnika – dzieci złożyły uroczystą przysięgę. W nagrodę własnoręcznie wykonały zakładki. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja multimedialna o dobrych zwyczajach czytelniczych.

Pierwszoklasiści z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 na dolnobrzeskiej starówce, nauczyli się tworzyć obrazkowy storytelling. Dzieci wykonywały zakładki, rysując na nich ciekawe obrazki. Z powstałych rysunków stworzyły historię o rodzeństwie, które po drodze do biblioteki, trafia do świata magii i iluzji. Lekcja pobudzała wyobraźnię, jednocześnie zachęcając do aktywnego uczestniczenia w zajęciach, podczas których nie zabrakło odgadywania czytanych fragmentów znanych i lubianych bajek oraz prezentacji multimedialnej o zasadach obchodzenia się z książkami.