Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarł wybitny pisarz Miguel de Cervantes, urodził się William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Co roku staje się okazją do dyskusji na temat roli książki jako źródła wartości i wiedzy, a także skarbnicy dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej oraz narzędzia dialogu.

W tym dniu w bibliotekach odbywają się, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem “Czytaj po swojemu”.

Biblioteka TAMA zaprosiła z tej okazji uczniów z  kl. I Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną o Światowym Dniu Książki i prawach autorskich. Dowiedziały się  skąd pochodzi to święto,  zapoznały się ze zbiorami biblioteki, oraz zobaczyły co oprócz wypożyczania książek ma do zaoferowania Dział dla dzieci. Przeczytały fragment książki Franklin w bibliotece a na koniec każdy wykonał zakładkę do książki metodą origami.

Skip to content