Spotkanie klubowe 25.03.2022

Sejm RP podjął uchwałę na mocy której, rok 2022 jest rokiem między innymi Wandy Rutkiewicz, najwybitniejszej himalaistki świata, pierwszej kobiecie na świecie, która stanęła na K2, rok ustanowiony w związku z 30 rocznicą jej zaginięcia(śmierci) przypadającą 12 maja.

W klubie rozmawiałyśmy o naszej bohaterce omawiając książki:

– Ewy Matuszewskiej – Uciec jak najwyżej

– Anny Kamińskiej – Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci, Tytuły trafnie oddają życie alpinistki.

Cytujemy wypowiedzi W. Rutkiewicz – „To czy zostaniemy w pamięci potomnych, zależy od naszej pasji, trzeba działać…”

Jest w naszej pamięci, mamy jej rok i z pewnością będzie w pamięci następnych pokoleń, bo była człowiekiem czynu. Chciała być numerem 1 i była. Niezwykle ambitna, bezkompromisowa w dążeniu do celu, utalentowana w różnych dziedzinach i przy tym bardzo pracowita, świetna organizatorka. W jej słowniku nie było słów „nie da się”. Kobieta o naturze wodzowskiej, genialna, żyjąca na maksa, ciągle w ruchu, z niezliczoną ilością pomysłów.

Taką alpinistkę poznajemy z lektur.

W dolnobrzeskiej bibliotece „TAMA” jest wystawa poświęcona Wandzie Rutkiewicz, my przy plakacie z naszą bohaterką robimy pamiątkowe zdjęcie.