Uroczyste otwarcie dolnobrzeskiej książnicy

Nasze miasto wzbogaciło się o komfortowy budynek biblioteki, będący chlubą i wizytówką naszej gminy. Biblioteka zawsze będzie dążyć, by spełnić oczekiwania czytelników i mieszkańców naszej gminy.

10 września 2021 r. miało miejsce uroczyste otwarcie nowej siedziby Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej „TAMA” w Brzegu Dolnym.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali : Burmistrz – Paweł Pirek, Dyrektor Instytutu Książki – Dariusz Jaworski, Poseł na Sejm RP – Michał Jaros, wieloletni Burmistrz – Stanisław Jastrzębski, Architekt budynku – Bożena Marszałkiewicz, Dyrektor Biblioteki – Bogusława Aleksandrowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Lech. Ponadto swoją obecnością zaszczycili nas: Dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu Andrzej Tyws z delegacją , przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych, architekci, wykonawcy, przedstawiciele zaprzyjaźnionych bibliotek oraz innych placówek i organizacji współpracujących z biblioteką.

Po uroczystym powitaniu gości przez burmistrza Pawła Pirka, dyrektor biblioteki przedstawiła historię budowy Biblioteki „TAMA” wraz z prezentacją multimedialną pokazującą kolejne etapy powstawania budynku.

Podczas uroczystości nie zabrakło wystąpień zaproszonych gości. Głos zabrali m.in.: burmistrz, dyrektor Instytutu Książki, dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej, a także pochodząca z Brzegu Dolnego prof. Uniwersytetu Wrocławskiego Justyna Bajda, literaturoznawca i historyk sztuki. Pani profesor wystąpiła z wykładem inauguracyjnym „Sztuki siostrzane. O malarskich przedstawieniach poezji i natchnienia poetyckiego”, wzbogaconym prezentacją multimedialną.

Zaproszeni goście wysłuchali także programu artystycznego pt. „Ach poezja” w wykonaniu Jakuba Michalskiego – warszawskiego kompozytora, autora tekstów, wokalisty i gitarzysty. Kuba Michalski komponuje muzykę do wierszy wielkich poetów m. in.: Leśmiana, Asnyka, Mickiewicza, Norwida, Kochanowskiego i Tuwima.

Koncepcja architektoniczna budynku powstała w firmie Rea Design z Wrocławia. Autorem aranżacji wnętrz jest Agnieszka Opiela. Wykonawcą obu części projektu jest firma OLMAX Michał Zimnicki z Wołowa. W wyniku realizacji powstał nowoczesny, wielofunkcyjny, atrakcyjny i wygodny budynek biblioteki , na miarę XXI Wieku, dostosowany dla osób niepełnosprawnych, spełniający kryteria Certyfikatu Biblioteka+. W obiekcie zastosowano wiele nowych rozwiązań technicznych. Posiada on wiele innowacyjnych systemów zapewniających bezpieczeństwo osób i zbiorów.

Biblioteka została wybudowana w latach 2017 -2020. Inwestycję sfinansowano z dotacji celowej ze środków budżetowych Gminy Brzeg Dolny. Dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020, poprzez Instytutu Książki w Krakowie mogliśmy nową siedzibę nowocześnie zaaranżować i wyposażyć w funkcjonalne meble oraz nowoczesne urządzenia. Zakupiono regały na książki, czasopisma, multimedia, regały jezdne do magazynu, różne rodzaje siedzisk i stolików, system wystawienniczy i inne potrzebne elementy wystroju. W powstałym obiekcie usprawnione zostały procesy biblioteczne – uruchomiono nowoczesny proces technologiczny wypożyczania zbiorów wraz z systemem zabezpieczenia zbiorów RFID oraz stanowiskiem do samodzielnego wypożyczania i zwrotów – self-check. Zakupiono również sprzęt – komputery, laptopy, tablety, sprzęt reprograficzny , a także drukarkę , skaner 3D, zestawy do nauki robotyki i programowania, oraz system interaktywny do zajęć edukacyjnych.

Nowoczesny obiekt pozwala na współpracę w ramach partnerstw publiczno-społecznych na rzecz czytelnictwa, pozwala także na integrację społeczności lokalnej oraz realizację wielu ciekawych i innowacyjnych działań kulturalnych i projektów edukacyjnych. Biblioteka posiada nie tylko przestronne wnętrza nowocześnie wyposażone ale także bogate zbiory – 27 tys. książek, 500 audiobooków, multimedia. Proponuje swoim użytkownikom oprócz tradycyjnych także e- usługi – dostęp do katalogu on-line oraz licencjonowanych zasobów elektronicznych. Przestrzeń wokół biblioteki, w tym amfiteatr i edukacyjny szlak Odry przeznaczone są do działań promujących czytelnictwo.