Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

TAMA poleca komiksy i powieści graficzne

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna TAMA wychodząc naprzeciw zróżnicowanym gustom czytelników, poszerzyła swoją ofertę o komiksy i powieści graficzne dla dorosłych. 

Pomimo wielu podobieństw istnieją pewne różnice między komiksami a powieściami graficznymi (nazywanymi także wizualnymi). Oba gatunki to kombinacje słów i ilustracji ale różnią się od siebie pod względem treści oraz przedstawienia tematu. 

Komiksy to historie podzielone na serie. Większość z nich jest stosunkowo krótka a historia bohaterów opowiadana jest na przestrzeni długiego czasu. Komiksy są w zasadzie nową formą wydawniczą. Z początku publikowane były jako panele (ciąg kilku obrazków) na łamach amerykańskiej prasy codziennej w latach 20-30. XX w. Ich spolszczona nazwa pochodzi od angielskiego comics strip co oznacza długi wąski pasek, gdzie samo comic w języku angielskim oznacza komiczny. 

Powieści graficzne jako gatunek są znacznie starsze. W przeciwieństwie do seryjności komiksów, powieści graficzne są zwarte – historia opowiedziana jest od początku do końca w jednym tomie i nie była wcześniej publikowana w odcinkach na łamach prasy. Powieści graficzne mają zazwyczaj dużą objętość (ponad 100 stron) a tematyka ich jest z reguły poważniejsza. W Polsce wydawcy stosują ten termin w celu uniknięcia skojarzeń z komiksami, których tematyka uchodzi za lżejszą i mało poważną, rozrywkową.

W ofercie przygotowanej przez bibliotekę, czytelnicy chcący zapoznać się z tym gatunkiem mogą wybrać wśród: 

biografii Tamary Łempickiej, Johna Jamesa Audubona (amerykański ornitolog i przyrodnik) Franza Kafki, Karola Darwina, Jana Zdzisława Nowaka-Jeziorańskiego oraz Artemizji (malarki epoki baroku), adaptacji klasyki powieści amerykańskiej: Rok 1984 George’a Orwella, Zabić drozda Harper Lee, Loteria Shirley Jackson

adaptacji kriminału Czarne Nenufary Michela Bussiego oraz sensacyjno-kryminalnym komiksach osadzony w realiach II wojny światowej Bradl czy Złoty Berlin (na motywach powieści Volkera Kutschera).

pięknie i oryginalnie ilustrowanych Wilk duetu Jean-Marc Rochette i Isabelle Merlet, Fale AJ Dungo oraz Eileen Gray. Dom pod słońcem duetu Anne-Charlotte Malterre-Barthes i Zofii Dzierżawska-Bojanowska, a także w intrygującej formie oraz specyficznej kresce Trasa promocyjna Andi Watsona czy Jaskółka Andrzeja Chyżego i Elżbiety Żukowskiej.

Zainteresowanych tematyką historii komiksów zachęcam do wypożyczenia książki Michaela Chabona Niesamowite przygody Kavaliera i Claya – opowieści o przyjaźni, miłości i poświęceniu, przedstawiającej także realia i klimat amerykańskiego rynku wydawniczego lat 30-40. XX wieku, kiedy to nastąpił boom na komiksy superbohaterskie. Powieść wyróżniono Nagrodą Pulitzera oraz okrzyknięto jedną z najważniejszych powieści amerykańskich XXI wieku. 

Aleksandra Kmicińska

Bibliotekarz

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna TAMA w Brzegu Dolnym

Skip to content