Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Narodowe czytanie 2023

W pierwszą wrześniową sobotę Miejska i Gminna Biblioteka „TAMA” zorganizowała w pięknych okolicznościach przyrody, w ogrodach pałacowych nad Odrą, Narodowe Czytanie 2023. Tegoroczną lekturą jest Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. Biblioteka zaprosiła do wspólnego czytania i wysłuchania powieści wszystkich chętnych.

Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, zachęcając do wspólnej lektury, który został przeczytany na rozpoczęcie wydarzenia. Fragmentów najsłynniejszego utworu Elizy Orzeszkowej przeczytali m. in. dyrektor Policealnego Studium Animatorów Kultury „SKiBA” we Wrocławiu – Ewa Kramarczyk, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki oraz Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie – Anna Podbucka, pisarka literatury dziecięcej oraz ambasadorka czytelnictwa biblioteki TAMA – Katarzyna Grzyś-Kurka, prezes ZGK w Brzegu Dolnym – Paweł Czarny, a także pracownicy biblioteki TAMA, czytelnicy oraz chętni uczestnicy wydarzenia.

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku. Biblioteka TAMA otrzymała pamiątkowa pieczęć wydarzenia. Każdy chętny może zgłosić się z własnym egzemplarzem do biblioteki i przybić na nim pieczątkę.

Skip to content