Gerdien Verschoor – Dziewczyna i uczony u “Iskierek”

Dziś, 23 listopada 2022, wita nas nowo mianowana dyrektor biblioteki „TAMA” Anżela Grzyś, wcześniej zatrudniona jako kustosz w naszej placówce. Bardzo serdecznie, bardzo gościnnie, jest tort, ciasta, herbata, dopieszcza nas jak tylko może, bardzo się stara. Miła to dla nas niespodzianka, z wdzięcznością przyjmujemy te gesty życzliwości na dobrą współpracę.

Rozmowę inicjuje pani Anżela, szczerze opowiada o wyzwaniach jakie czekają jej załogę, o nowych funkcjach i obowiązkach biblioteki, o potrzebie dokształcania się z zakresu zarządzania. Życzymy powodzenia. My mówimy o naszym klubie, o dokonaniach, wzlotach, porażkach, o niezrealizowanych planach, inicjatywach których jest coraz mniej – wszystko zwalamy na pandemię.

Jednak ciągle chętnie czytamy, w tym celu zawiązany został klub z inicjatywy Halinki Węgiel, która od początku jest naszą moderatorką. Jest miło, chcemy być drużyną, mobilizujemy się do aktywności.

Dziś frekwencja bardzo dobra. Po długiej niezawinionej nieobecności jest z nami Ula, to też powód do radości.

Parę chwil poświęcamy wierszom Marty May, wydała następny tomik pt. Wiersz mój przyjaciel.

Tomik przechodzi z rąk do rąk. Autorka podziękowała nam za zainteresowanie się jej „dziełem” ma satysfakcję, jest szczęśliwa że jej wiersze są czytane, to ją uskrzydla do dalszego pisania. W korespondencji z Martą nazwałyśmy się jej fankami, wysłaliśmy swoje zdjęcie zrobione na dziedzińcu biblioteki.

Na dzisiejszym spotkaniu omawiamy życie arystokratycznego rodu Lanckorońskich a w szczególności ostatniej z rodu profesor Karoliny. „Bohaterami naszej lektury są dwa obrazy Rembrandta nazwane „Dziewczyna i Uczony”. Jak trafiły do Lanckorońskich to już trzeba przeczytać, bardzo ciekawa lektura z historią Polski i świata w tle.

Karolina lanckorońska zgromadzono przez ojca i w części zachowane zbiory przekazała Polsce, a interesujące nas dwa Rembrandty ofiarowała Zamkowi Królewskiemu w Warszawie, tam można je oglądać.

W grudniu czytamy „Drzewko szczęścia” Magdaleny Witkiewicz, następnie omawiać będziemy lekturę poleconą przez panią dyrektor, książkę rozchwytywaną przez czytelniczki.

Pani Anżela robi nam pamiątkowe zdjęcie i zaprasza do biblioteki na spotkanie z grupą aktorską, my deklarujemy swoją obecność.

Do zobaczenia 4 grudnia w TAMIE.