Biblioteka TAMA po raz trzeci w Akcji Społeczno – Edukacyjnej Żonkile
Biblioteka Tama po raz trzeci wzięła udział w Akcji Społeczno – Edukacyjnej Żonkile. 19 kwietnia 2024 przypada 81 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia już po raz dwunasty Muzeum POLIN organizuje akcję społeczno – edukacyjną Żonkile.
W tym roku Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna „TAMA” włączyła się w akcję po raz trzeci – 22 kwietnia zorganizowano zajęcia dla uczniów klasy IV z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 3
Motywem przewodnim tegorocznej akcji była „pamięć”. Czym współcześnie jest pamięć o historii, co oznacza i jakie zadanie do wykonania powierzają nam ostatni świadkowie Zagłady. Poprzez opowiadanie “Szuflada” Zuzanny Orlińskiej uczniowie poznali historię Bronka, chłopca zmuszonego przeprowadzić się ze swojego mieszkania na ulicy Złotej i zamieszkać z całą rodziną na ulicy Gęsiej, na której wszystko jest obce i inne. Opowiadanie przybliżyło uczniom temat zmiany, dyskomfortu, który za sobą niesie i tęsknoty.
Na znak, że łączy nas pamięć, dzieci wykonały papierowe żonkile, kwiat który został symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Dziękujemy uczniom za udział i zaangażowanie w akacji, Muzeum POLIN za udostępnienie materiałów edukacyjnych. Wspólnie udowodniliśmy, że #ŁączyNasPamięć, przyłączając się kolejny raz do akcji.