Nawigacja |
Kalendarz |
Brak wydarzeń. |
Nowości wydawnicze |
Ankieta |
Ogród Kamili, Katarzyna Michalak
Kamila marzy o prawdziwej mi³o¶ci, w³asnym domu i ró¿anym ogrodzie.
Ostatnie lato w Mayfair, Theresa Revay Powie¶æ dla wielbicielek "Je¼d¼ca miedzianego" i "Bia³ej Wilczycy". Od sal balowych edwardiañskiej socjety po pola bitewne nad Somm± - barwny portret dwóch rodów na tle dekady wielkich zmian. Mayfair, lato 1911. Rodzina Rotherfieldów wydaje bal na cze¶æ m³odziutkiej Victorii. Przyjêcie psuje znikniêcie jej siostry Evangeline. Nieobecno¶æ dziewczyny sprawia, ¿e na jaw wychodz± napiêcia pomiêdzy cz³onkami rodziny. Julian, najstarszy syn Rotherfieldów, odnajduje siostrê w wiêzieniu w robotniczym Bermondsey. Spadkobierca dynastii krytykuje zachowanie niepokornej dwudziestolatki, równie egoistycznej, co ich najm³odszy brat Edward, który wpad³ w szpony hazardu. Aby zwróciæ d³ugi, Edward musi wzi±æ udzia³ w zawodach lotniczych i pokonaæ swojego francuskiego rywala, nieobliczalnego uwodziciela. Nadchodzi czas nieuchronnego schy³ku angielskiej arystokracji i starej, francuskiej noblesse; oba narody wkrótce stawi± czo³o wojennemu kataklizmowi.
Testament Mamy St John Greene
W 2005 roku Kate Greene zachorowa³a na raka. Mia³a trzydzie¶ci siedem lat. Mimo podjêcia natychmiastowego leczenia, usuniêcia piersi, ostrej, wyniszczaj±cej radio- i chemioterapii, nast±pi³y liczne przerzuty. "Pewnej nocy naprawdê siê przerazi³a, ¿e nie do¿yje do rana. Postanowi³a spisaæ dla mnie i dla synków swoj± listê ¿yczeñ. Skoñczy³a j± pisaæ o czwartej nad ranem".
Narody Europy w KL Gross-Rosen Zbiór materia³ów z miêdzynarodowej sesji naukowej w Polanicy Zdroju w 1998 r. Zawiera m.in.: Obywatele dawnego ZSRR w KL Gross-Rosen; Wiê¼niowie akcji "Noc i mg³a"; Podobozy KL Gross-Rosen na terenie Saksonii; Wiê¼niowie wiêzienia gestapo w Terezinie w KL Gross-Rosen; Materia³y dotycz±ce KL Gross-Rosen w zbiorach Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie.
Wykorzystanie niewolniczej pracy wiê¼niów KL Gross-Rosen przez III Rzeszê Ksi±¿ka prezentuje 10 wyst±pieñ, które mia³y miejsce w Polanicy Zdroju na drugiej ju¿ miêdzynarodowej sesji zorganizowanej przez Pañstwowe Muzeum Gross-Rosen w dniach 9-10 grudnia 1998 r. Tematem sesji by³o wykorzystanie pracy wiê¼niów przez gospodarkê wojenn± III Rzeszy. Wiêkszo¶æ zamieszczonych w tej ksi±¿ce wyst±pieñ prezentuje dorobek polskich naukowców w tym temacie ale znalaz³y siê tu równie¿ ustalenia naukowców niemieckich i historyka-amatora z USA, które wnios³y ciekawe, nieznane na naszym terenie, wiadomo¶ci.
Za drutami ¶mierci
„Niniejsze wydanie tej niezwyk³ej ksi±¿ki, jak± jest obozowy dziennik Abrahama Kajzera, to reedycja pierwszego polskiego wydania, które ukaza³o siê w nieistniej±cym ju¿ Wydawnictwie £ódzkim 46 lat temu. Od kilkudziesiêciu lat tytu³ nie jest osi±galny nawet na rynku antykwarycznym. Muzeum, odpowiadaj±c na z roku na rok rosn±ce zainteresowanie czytelników, a tak¿e maj±c ¶wiadomo¶æ ogromnej warto¶ci pamiêtnika – zarówno w sferze faktograficznej, jak i przes³ania moralnego – od wielu ju¿ lat czyni³o starania o ponown± publikacjê…”
Filie obozu koncentracyjnego Gross-Rosen Ukaza³ siê w³a¶nie, d³ugo oczekiwany, informator pt. „Filie obozu koncentracyjnego Gross-Rosen”. W 99 notach dotycz±cych obozów podporz±dkowanych komendanturze KL Gross-Rosen, których istnienie, zdaniem autorów, nie ulega w±tpliwo¶ci, zawarto podstawowe informacje o tych obozach (po³o¿enie, data powstania, liczebno¶æ itp.). Ka¿da nota zawiera równie¿ informacje o literaturze i dostêpnych w archiwum Muzeum ¼ród³ach.
By³em w Gross-Rosen i Dyhernfurth
Ksi±¿ka pt. „By³em w Gross-Rosen i Dyhernfurth” jest wspomnieniami Kazimierza Ha³gasa, z prawie 5 lat pobytu w hitlerowskich obozach koncentracyjnych. Jej autor
Bezcenny - Mi³oszewski, Zygmunt
Zygmunt Mi³oszewski w swojej kolejnej powie¶ci pt."Bezcenny" przedstawia nam niezwyk³± historiê odnalezienia jednego z najcenniejszych obrazów zrabowanych podczas II wojny ¶wiatowej.
W 1945. Niemcy przegrywaj± II wojnê ¶wiatow±. Generalny Gubernator Hans Frank ukrywa najcenniejsze ³upy, a wraz z nimi bezcenny sekret, który po wojnie ma zapewniæ mu nietykalno¶æ. Niestety skarb ginie bez ¶ladu w tajemniczych okoliczno¶ciach...
Rok pó¼niej do Polski powracaj± niektóre zrabowane dzie³a sztuki. Brakuje Portretu M³odzieñca Rafaela Santi, który od tej pory pozostaje najcenniejszym zaginionym na ¶wiecie dzie³em sztuki i symbolem grabie¿y dokonanych w czasie II wojny ¶wiatowej. W Muzeum Czartoryskich w Krakowie od ponad sze¶ædziesiêciu lat na Rafaela czeka pusta rama...
Czasy wspó³czesne. Doktor Zofia Lorentz, historyk sztuki i urzêdniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych zostaje wezwana do kancelarii premiera. Sprawa jest pilna i ¶ci¶le tajna. Kto¶ namierzy³ skradzione arcydzie³o Rafaela. Sprawê sprowadzenia go do Polski powierzono doktor Lorentz. Jak siê okazuje, legalna droga nie wchodzi w grê, wiêc Zofia tworzy zespó³ specjalistów z ró¿nych dziedzin, który ma ukra¶æ bezcenny eksponat...
¼ród³o: http://www.empik.com
Dom na Sycylii - Ley, Rosanna.
Historia o niespodziewanym spadku, podró¿y, która odmienia ¿ycie i domu na Sycylii, w którym odnale¼æ mo¿na rodzinne tajemnice i wspomnienia wielkich namiêtno¶ci, a tak¿e autentyczne, ukryte przed laty, skarby.
¼ród³o opisu: Wydawnictwo Literackie, 2013 ¼ród³o ok³adki: www.wydawnictwoliterackie.pl/ Mi³osne kolizje - K³osiñska-Moeda, Michalina.
Malwina, rodowita warszawianka, w wyniku drogowych zawirowañ poznaje mê¿czyznê idealnego. Niestety, niezwykle przystojny ksi±¿ê z bajki nie trafia na dobry moment, bo jego nowa wybranka ma ju¿ narzeczonego. Co prawda Szymon nie jest mo¿e mê¿czyzn± ze snów, ma na sumieniu znacznie ciê¿sze grzeszki ni¿ notoryczne zostawianie skarpetek na ¶rodku pokoju, ale przynajmniej j± kocha, prawda? Ona jego zreszt± te¿… chyba. Tak przynajmniej my¶la³a do tej pory.
¼ród³o opisu: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&s=zap&id=468 ¼ród³o ok³adki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&s=zap&id=468 ¦cigaj±c pamiêæ - Szapo³owska, Gra¿yna; Bielska, Aleksandra.
Kilkana¶cie tygodni z ¿ycia znanej aktorki – autobiograficzna opowie¶æ o podró¿y w przesz³o¶æ i w g³±b w³asnych emocji.
W autobiograficznej ksi±¿ce autorka opowiada o emocjonalnej podró¿y, któr± odbywa w dwóch przestrzeniach: realnej i umys³owej. Pierwsza ma okre¶lony czas i miejsce. Jest nim dom w Aninie i okres 13–14 tygodni, w trakcie których umiera³a matka bohaterki. Poszczególne zdarzenia zapisane w formie notatek czy relacji stanowi± g³ówn± o¶ utworu i budz± pamiêæ – czyli drug± przestrzeñ. Codzienno¶æ przecinaj± wspomnienia dzieciñstwa, planów filmowych, mi³o¶ci, spotkañ, podró¿y. Obrazami z przesz³o¶ci steruj± emocje i wra¿liwo¶æ autorki. Spoza maski zimnej femme fatal przyczepionej jej przez media wy³ania siê wra¿liwy cz³owiek, uwa¿ny obserwator ludzi i otaczaj±cej rzeczywisto¶ci. Wies³awa Czapiñska
¼ród³o: http://www.publio.pl
Tajemnica Kolumba - Berry, Steve
Nagrodzony Pulitzerem dziennikarz ¶ledczy Tom Sagan pisa³ niegdy¶ bezkompromisowe reporta¿e z najniebezpieczniejszych miejsc na ¶wiecie. Gdy jego kontrowersyjny raport z targanego wojn± regionu zosta³ zdemaskowany jako oszustwo, zawodowa reputacja Toma leg³a w gruzach. Dzi¶ ¿yje jak na wygnaniu, drêczony przez z³e decyzje z dawnych lat i szokuj±c± prawdê, której nie jest w stanie udowodniæ – ¿e przyczyn± jego upadku by³ sabota¿ dokonany przez nieznanych wrogów. Zanim jednak Sagan zd±¿y zakoñczyæ swoje cierpienia jednym poci±gniêciem za spust, do jego drzwi zapuka tajemniczy cz³owiek, którego nietypowej pro¶by dziennikarz nie bêdzie móg³ zignorowaæ.
¼ród³o opisu: Sonia Draga, 2013 ¼ród³o ok³adki: www.soniadraga.pl Trochê wiêkszy poniedzia³ek - Grochola, Katarzyna
Katarzyna Grochola zabiera nas w literack± podró¿ pe³n± przygód, cudownych chwil, niespodzianek i ¿yciowych wskazówek.
¼ród³o opisu: Wydawnictwo Literackie, 2013 ¼ród³o ok³adki: www.wydawnictwoliterackie.pl Droga do Ró¿an - Ziembicka Bogna
Wszystkie chcemy kochaæ i byæ kochane. Ta historia, która zaczyna siê w latach dwudziestych, a koñczy wspó³cze¶nie, jest w³a¶nie o tym. O mê¿czyznach, którzy pozwalaj± siê kochaæ, i o tych, którzy nas kochaj±. O mi³o¶ci, zdradzie, samotno¶ci. O przyja¼ni i wspólnym piciu herbaty z cynamonem. O ogrodach, tajemnicach krakowskich zau³ków i gotowaniu. O nas, bo ka¿da z nas ma swoje Ró¿any. |
Współpracują z nami |