<p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'>Mali badacze</p>
Nawigacja
Kalendarz
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Brak wydarzeń.

Nowości wydawnicze
Ankieta
W jaki sposób najczęciej trafiasz na ciekawe książki?

samodzielnie wyszukuję książki na półce w bibliotece

ciekawe książki poleca mi bibliotekarz

polecenia rówieśników, rodziny, znajomych

czytanie recenzji w prasie lub gazetek w bibliotece

inne

"Woody Allen. Wywiady" - Kapsis Robert E.

Być może najlepiej podsumował karierę Allena autor jednego z wywiadów, Stephen Mamber, który napisał: Woody Allen jest najlepszym amerykańskim reżyserem, komikiem i aktorem komediowym albo najdoskonalszą kombinacją tych trzech profesji. Wywiady przeprowadzane przez wybitych amerykańskich dziennikarzy, którzy spotykali się z Woodym Allenem na różnych etapach jego kariery aż do 2015 roku i prowadzili z nim rozmowy i szczegółowe dyskusje o jego najpopularniejszych i najbardziej cenionych filmach. Wywiady pokazują Allena na przestrzeni lat jako młodego filmowca, aktora i komika, a potem jako dojrzałego reżysera i legendę kina

Żródło: http://www.gandalf.com.pl

Czytaj wiecej »
"Księga o Niewidzialnym" - Eric-Emmanuel Schmitt

Księga o Niewidzialnym to zbiorowe wydanie najpiękniejszych przypowieści Erica-Emmanuela Schmitta - Oskara i Pani Róży, Pana Ibrahima i kwiatów Koranu, Dziecka Noego, Zapasów z życiem - zawierające ponadto publikowaną po raz pierwszy w Polsce buddyjską baśń Milarepa. To opowieści, które poruszają najczulsze struny ludzkiej wrażliwości i przypominają o prawdziwym sensie życia - Niewidzialnym, lecz możliwym do odkrycia.

Czytaj wiecej »
Krafftwna w krainie czarw - Krafftwna Barbara, Grzela Remigiusz

Barbara Krafftówna stworzya jeden z najciekawszych i zapadajcych w pami portretów kobiecych w kinie – Felicj w „Jak by kochan”. Wzorcowa aktorka w dramatach Witkacego. Pierwsza odtwórczyni Gombrowiczowskiej tytuowej „Iwony, ksiniczki Burgunda” i wykonawczyni synnego walca „Embarras”. Niezapomniana aktorka legendarnego Kabaretu Starszych Panów, która przeklinaa Bohdana azuk, szarpaa bas i nudzia si w czasie deszczu. W filmowej roli Honoratki swoim gorcem topia serce nie tylko Gustlika. Prawdziwa mistrzyni teatru, piosenki i kabaretu. Genialna interpretatorka kryminaów Joanny Chmielewskiej, które czsto nagrywaa dla radia, i gos Czerwonego Kapturka ze synnej bajki suchanej z winylowych pyt. Gos, którego nie mona pomyli z adnym innym. 

Nie ma polskiej kultury bez Barbary Krafftówny, która z ciekawoci dziecka i zarazem mdroci dorosej Alicji wdruje przez wiat, przygldajc mu si, zadajc pytania i zagadki. Waciwie nie ma oczekiwa, wic i nie przeywa rozczarowa. Po prostu jest Krafftówn w Krainie Czarów!

Rok 2016 to dla niej wycznie okrge jubileusze – jak sama mówi,  jest to dla niej rok "dwóch bawanków", czyli 88. rocznica urodzin, oraz 70. rocznica debiutu scenicznego. Aktorka powtarza, e zamierza doy co najmniej "trzech kaktusów", czyli 111 urodzin, zatem – dopiero si rozkrca! Mona wic miao uzna te rozmowy za tom I.

ródo: http://www.empik.com/

Krafftwna w krainie czarw - Krafftwna Barbara, Grzela Remigiusz

Czytaj wiecej »
"Oddajcie mi crk. Francuzka w saudyjskim piekle" Sylwia Bartkowska, Candice Cohen-Ahnine

Candice, niespena dwudziestoletnia Francuzka ydowskiego pochodzenia, spdza wakacje w Londynie, gdzie spotyka ksicia Saddama, czonka saudyjskiej rodziny królewskiej. Modych ludzi, których dziel kultura i religia - czy namitna mio. W 2001 roku przychodzi na wiat ich córka Haya. Wkrótce ksi z bajki pokazuje cakiem inne oblicze. Zalepiona mioci Candice cierpliwie znosi zaborczo ukochanego, a potem przemoc, jakiej od niego dowiadcza. Nadchodzi dzie, w którym zostaje brutalnie rozdzielona z córk i uwiziona w paacu w Rijadzie…

 

ródo opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Czytaj wiecej »
"Rozka" Priest Christopher

"W 1936 roku dwaj bracia bliniacy wracaj do Wielkiej Brytanii z igrzysk olimpijskich w Berlinie z brzowymi medalami oraz mod ydówk, która ucieka przed nazistami, ukryta w ich furgonetce. Ten akt wspóczucia rozpoczyna cig wydarze, które mog zmieni bieg historii. Wkrótce wi czca braci nie wytrzymuje rywalizacji o wzgldy dziewczyny i dochodzi do pierwszej rozki. Zblia si II Wojna wiatowa, lecz bracia obieraj odmienne cieki: Jack zostaje pilotem RAF-u, za Joe odmawia suby wojskowej i zatrudnia si w Czerwonym Krzyu. Zarówno pacyfista, jak i wojownik s skazani na to, by sta si ofiarami wojny. Pi lat póniej, w godzinie najwikszego zagroenia, niespodziewanie pojawia si szansa na zawarcie pokoju. Moliwa staje si istotniejsza rozka, rozejcie si dróg dwóch zwanionych narodów. Który z braci zabynie na scenie historii? "

ródo: http://lubimyczytac.pl/

 

Czytaj wiecej »
"Czerwone wiato haby" Graham Masterton

W dzielnicy czerwonych latarni w Cork dochodzi do wielu brutalnych morderstw, których ofiarami padaj dziaajcy w tym okrgu sutenerzy. Detektyw Katie Maguire staje przed dylematem – czy szuka zabójcy przestpców zaangaowanych w handel ywym towarem, których ona sama nie bya w stanie zapa i zamkn, czy te pozwoli na to, by kto wymierza sprawiedliwo na wasn rk.

 

ródo opisu: http://www.empik.com/czerwone-swiatlo-hanby-master...(?)

Czytaj wiecej »
"Dzienniki japoskie. Zapiski z roku Krlika i roku Konia" Piotr Milewski

Piotr Milewski dotar do Japonii w roku Królika. Akurat zacza si pora deszczowa i nad Wyspami na pótora miesica zawisa szara zasona z chmur. W powietrzu unosi si gorzki zapach gnijcych wodorostów. Japoczycy uznaj ten okres za pit por roku o nazwie tsuyu, co znaczy – liwkowy deszcz. Bogowie s wtedy bliej, ale czy sprzyjaj wdrowcom?

Wybra najbardziej wymagajcy rodzaj podróowania. Japoni poznawa samotnie, bez planu, pienidzy, jedc autostopem i pic pod goym niebem.
Próbowa uchwyci ducha archipelagu i zrozumie mieszkajcych tam ludzi, którzy - mimo e gocinni i serdeczni – pozostali dla niego zagadk. 

"Dzienniki japoskie" to nie tylko zapis zdarze czy spotka, ale i opowie o podróowaniu jako takim: o jego filozofii i sensie, a take pitnie, jakie odciska na wiadomoci wdrowca.

 

ródo opisu: http://www.znak.com.pl/

Czytaj wiecej »
"Przez trzy Ameryki" Tomasz Gorazdowski

W niezwyk przygod zabiera nas dziennikarz radiowej „Trójki”, który pokae Ameryk Pónocn, rodkow i Poudniow z wyjtkowej strony, dotychczas nieuchwyconej. Ksika jest relacj z podróy szlakiem miejsc umieszczonych na licie wiatowego dziedzictwa kultury UNESCO. Miejsca opisane w ksice odsaniaj wyjtkowe pikno kontynentu i osobliwo jego mieszkaców. 
Razem z dziennikarzem zobaczymy lodowe drogi Alaski, pikne lasy Kanady, poudniowo-zachodnie stany USA, Meksyk, dziewicz Ameryk rodkow, odkrywan od pocztku Kolumbi, boliwijskie Altiplano, wodospady Amazonii, zabytki Peru, po bezkresne Chile i Argentyn.

 

ródo opisu: materiay wydawnictwa

Czytaj wiecej »
Najdusza podr. Sparks Nicholas

Jest zima, rok 2011. W nieny, mrony dzie, jadcy samochodem, dziewidziesiciojednoletni Ira Levinson, wypada z drogi i w wyniku wypadku zostaje uwiziony we wraku. Czekajc na pomoc, wyzibiony, ranny staruszek, snuje opowie swojego ycia. Opowie o wojnie, o radociach i smutkach dnia codziennego, marzeniach, tych spenionych i tych, które nigdy nie doczekay si spenienia. Przede wszystkim jednak jest to opowie o wielkiej mioci Iry do jego nieyjcej ony Ruth. To wanie duch Ruth towarzyszy mu w trakcie tej ostatniej podróy, nakaniajc go do dalszych wspomnie, dodajc mu si i przekonujc, e jego czas jeszcze nie nadszed. 
Równoczenie z histori Iry poznajemy histori Sophii, studentki ostatniego roku historii sztuki, która próbuje pozbiera si po burzliwym zwizku z niewiernym, awanturniczym Brianem, oraz Luke'a, ujedacza byków, który po cikim wypadku zamierza wróci na aren, by uratowa od upadku rodzinne ranczo. Uczucie, które poczy tych dwoje nie bdzie atwe i zostanie wystawione na cik prób przez tajemnic, któr skrywa Luke. Historie Iry i Ruth, Sophii i Luke'a zbiegaj si w najmniej oczekiwanym momencie.

Czytaj wiecej »
Pokocha Ukrain. Alina ska, Jacek ski

Ukraina, Ukraicy i Polacy oczami polsko-ukraiskiego maestwa - historia, polityka, kuchnia, kariera, korupcja, sztuka, mio, zwyczajne ycie i droga do Europy, mode pokolenie kontra sowiecka tradycja.

Polaków i Ukraiców dzieli, ale i czy wicej ni si wydaje. I chocia zwizek ten jest bardzo skomplikowany, to nie przypadkiem Ukrainki s najczciej wybieranymi przez Polaków onami z zagranicy. 

Ta ksika powstaa w czasie bardzo trudnym dla Ukrainy. W czasie, w którym oczy caego wiata s zwrócone na Kijów, Krym i Lwów. Polacy bardzo czsto, ledzc wydarzenia rozgrywajce si tu za granic, uwiadamiaj sobie, e wiedz o Ukrainie niewiele. To wanie dla nich jest ta opowie – opowie o kraju fascynujcym, penym kolorów i kontrastów, dumnym ze swej gboko zakorzenionej tradycji, która przebija si niemal wszdzie, a z drugiej strony zaskakujcym wyjtkow energi modego pokolenia, oryginaln sztuk, kosmicznymi wynalazkami i po prostu yczliw, gocinn, sowiask dusz.

Czytaj wiecej »
Scotland Yard. Grecian Alex

Londyn, 1889. Rok po zaprzestaniu dziaalnoci przez Kub Rozpruwacza w stolicy Anglii dochodzi do morderstwa inspektora Scotland Yardu, co jeszcze bardziej zania morale policji metropolitalnej, pognbionej fiaskiem ledztwa w sprawie Kuby.
Nowo mianowany komisarz Yardu postanawia postawi stoeczn policj na nogi. ledztwo w sprawie zabójstwa policjanta powierza wieo przybyemu do Londynu inspektorowi Walterowi Dayowi.
Tymczasem zamordowany zostaje kolejny policjant, a jednoczenie gin take brodaci mczyni. Policja nie wie, czy to Kuba znów grasuje w miecie, czy jest to sprawka innego seryjnego zabójcy, a przede wszystkim, czy wszystkie te zbrodnie s powizane.

 

Czytaj wiecej »
Oczyszczenie. Andrew Miller

„Jeli podobao si wam »Pachnido« Patricka Süskinda, ta ksika was zachwyci”.

Jest 1785 rok, rewolucja francuska wisi w powietrzu. Najstarszy cmentarz Parya jest przepeniony, ziemia wyrzuca na wierzch grzebane w niej ciaa, a opary zatruwaj miasto i odurzaj jego mieszkaców. Mody inynier Jean-Baptiste Baratte dostaje od króla zadanie oczyszczenia nekropolii. Na Cmentarzu Niewinitek odkrywa, e czasem rozkad toruje drog dla nowego pocztku...

Andrew Miller odmalowuje Pary wiatocieniem, w gboko sensualnej, niejednoznacznej prozie. W „Oczyszczeniu” kada posta nosi w sobie tajemnic, a pod powok miejskiego brudu kryje si zaskakujca prawda o czowieku i historii.

Czytaj wiecej »
Midzy ksikami. Gabrielle Zevin

Przepis na komedi romantyczn a la Notting Hill w ksikowym wydaniu!
Urokliwa opowie o wacicielu przytulnej, ale kiepsko prosperujcej ksigarenki, który próbuje poskada ycie na nowo po mierci ony. Odnalezienie porzuconej midzy ksikami dwuletniej dziewczynki-sieroty i spotkanie z energiczn przedstawicielk maego wydawnictwa wywróci jego wiat do góry nogami. Pogodna opowie o tym, e zawsze jest czas na nowy pocztek

 

ródo opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2014

 

Czytaj wiecej »
Dobra pami, za pami. Ewa Woydyo

Jak dziaa nasza pami? Dlaczego jedne zdarzenia doskonale zapamitujemy, a inne wymazujemy z pamici? Jak wiczy pami? I w kocu: czy niezawodna pami, o której czsto marzymy i której czsto pragniemy, rzeczywicie jest nam tak bardzo potrzebna?

Najnowsza ksika Ewy Woydyo to pod wieloma wzgldami rewolucja w myleniu o pamici. Znana psycholog pisze bowiem nie tylko o tym, jak dba o sw pami, ale przede wszystkim o tym, jak wiczy si w zapominaniu. Pami moe przecie by ródem cierpie, moe posiada toksyczn moc, z któr trzeba umie walczy. Ta ksika dla wielu osób moe sta si orem w tej trudnej walce.

Ewa Woydyo zaprasza czytelników do swego gabinetu terapeutycznego i doradza, jak uwolni si od pamici zej. Pokazuje, jak wydoby dobre wspomnienia i pozwoli im zapanowa nad zymi, które czsto nas zniewalaj. Autorce pomagaj w tym zaproszeni rozmówcy:

Anna Dodziuk – psychoterapeutka, autorka ksiek psychologicznych, która opowiada, jak radzi sobie ze skaz wstydu i winy;
Magorzata Sieczkowska – psychoterapeutka, trenerka w zakresie Somatic Experiencing, która dzieli si swoj wiedz na temat leczenia traum; 
Jerzy Korzewski – psycholog kliniczny, psycho- i hipnoterapeuta, który wyjania rol hipnozy w docieraniu do ukrytej w niewiadomoci prawdy o sobie;
Wiktor Osiatyski – prawnik, autor ksiek o uzalenieniu i jego pokonywaniu, który przekonuje, e rozwój osobisty polega midzy innymi na pracy nad wasn pamici.

 

ródo opisu: Wydawnictwo Literackie, 2014

 

Czytaj wiecej »
To ja, Malala, Lamb Christina, Yousafzai Malala

Historia pakistaskiej dziewczynki, która z naraeniem ycia walczy o prawa kobiet i ich dostp do edukacji.
Gdy talibowie przejli kontrol nad Dolin Swat w Pakistanie, jedna dziewczynka odwaya si im sprzeciwi. Malala Yousafzai podja walk o swoje prawo do nauki.
We wtorek dziewitego padziernika 2012 roku, w wieku pitnastu lat, niemal zapacia za to najwysz cen. W drodze powrotnej ze szkoy postrzelono j w gow z bliskiej odlegoci i wydawao si, e nie przeyje.
Ale cudem wyzdrowiaa i los rzuci j z dalekiej wioski w pónocnym Pakistanie do siedziby ONZ w Nowym Jorku. W wieku szesnastu lat staa si globalnym symbolem pokojowego protestu i najmodsz w historii kandydatk do pokojowej Nagrody Nobla.

„To ja, Malala” to niezwyka opowie o rodzinie dotknitej pitnem terroryzmu; o walce o prawo dziewczt do nauki; ojcu, który bdc wacicielem szkoy, zaszczepi w córce zamiowanie do wiedzy, i odwanych rodzicach, którzy w spoeczestwie, gdzie na pierwszym miejscu stawia si synów, nade wszystko ukochali córk.
Dziki Malali uwierzycie, e moc gosu jednej osoby bywa si napdow zmian na wiatow skal.

Czytaj wiecej »

Współpracują z nami
Współpracują z nami

Projekt i wykonanie: Krzysztof Plichta
Powered by PHP-Fusion