Spotkanie z panem Igorem Pietrzykowskim – Moja droga do Santiago de Compostela

Z inicjatywy Dyskusyjnego Klubu Książki, 24 lutego, w ogólnofunkcyjnej sali dolnobrzeskiej biblioteki „TAMA” odbyło się spotkanie z panem Igorem Pietrzykowskim – mieszkańcem Wołowa, który dwukrotnie przeszedł szlak św. Jakuba.

Myśl o pielgrzymce zrodziła się w związku z jego 50-tą rocznicą urodzin, był to czas na przemyślenie co w życiu już było, co jest, i co przed nim. Pierwsza droga prowadziła z Porto w Portugalii do Santiago de Compostela i miała być zadośćuczynieniem za grzechy, można powiedzieć, że była to droga pokutna.

Drugie pielgrzymowanie odbyło się w czasie pandemii i miało miejsce na tzw. szlaku francuskim – częścią tego szlaku. Na tej drugiej drodze, ze względu na pandemię było mniej kontaktów między pielgrzymami, znacznie mniej tych spontanicznych z natury krótkotrwałych znajomości i przyjaźni.

Nasz gość pielgrzymował ze swoim przyjacielem Staszkiem, również mieszkańcem Wołowa. Teraz planuje trzecią pielgrzymkę w porze zimowej, tym razem samotnie.

Pan Igor opowieści ze szlaku wzbogacił pokazem zdjęć z różnych miejsc pielgrzymki. Zobaczyliśmy piękne krajobrazy, wioski, miasta, świątynie, katedrę w Santiago, pielgrzymów, sławną i chyba największą kadzielnicę podczas kadzenia. Mieliśmy okazję trzymać w ręku paszport pielgrzyma, dyplom ukończenia Camino, muszlę.

Poznaliśmy dziś sympatycznego, uroczego, uprzejmego człowieka, mobilizującego do działania, do aktywności w każdej postaci, dziękujemy mu za to, że chciał być gościem u nas. Od dnia dzisiejszego pan Igor jest przyjacielem DKK i biblioteki.

W spotkaniu oprócz klubowiczek wzięły udział inne osoby, w tym młodzież, turyści zrzeszeni w PTTK, grupa z kościoła i inne zainteresowane osoby, były też dawno niewidziane klubowiczki z Płomyczków. Miło było spotkać się z wszystkimi.

Inicjatywa naszej moderatorki była strzałem w dziesiątkę! Podziękowania należą się pani dyrektor  i jej pracownikom za organizacyjne przygotowanie spotkania. „Iskierki” do spotkania były bardzo dobrze przygotowane. Przeczytały książki, które są w zasobach naszej biblioteki a poświęcone Camino, między innymi:

– Vamos. Peregrino – Włodzimierza Antkowiaka

– Na szlaku do Composteli – Hape Kerkeling

– Trzeci biegun – Marka Kamińskiego

-Wtorkowe przyjaciółki – Moniki Peetz

Niektóre na spotkanie przeczytały tez list św. Jakuba Apostoła z biblii. Największe wrażenie wśród klubowiczek zrobiła relacja Marka Kamińskiego, który pielgrzymował z Kaliningradu do Santiago de Compostela od Kanta do św. Jakuba, od rozumu do wiary, to była jego podróż w głąb siebie. Według Wł. Antkowiaka na Camino umiera stary człowiek a rodzi się nowy.  A więc warto iść!!

W głowach klubowiczek rodzi się plan naszej „Drogi” – przejścia małego odcinka Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba, która prowadzi z kolegiaty w Głogowie do Zgorzelca -Gorlitz (ma 160 km), a potem dalej i dalej. My możemy przejść np. z Głogowa do Jakubowa. Czekamy na wiosnę, zaprosimy chętnych.

Dobrze było spotkać się w dolnobrzeskiej bibliotece z życzliwie usposobionymi ludźmi, dziś 24 luty zapisze się w historii bardzo niedobrze, bo to dzień barbarzyńskiej napaści Putina na Ukrainę. Jaki kontrast – wojna na Wschodzie – pokój na Camino, pokój przyjaźń, serdeczność między pielgrzymami z całego świata, różnych ras, różnych poglądów, wierzących i niewierzących.

Dziękujemy panu Igorowi, robimy zdjęcie.

Janina Mieleńczuk DKK „Iskierki” Brzeg Dolny