Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

„Kryminalne gadanie w duetach” – spotkanie autorskie z Agnieszką Pruską i Joanną Jodełką

W spotkaniu autorskim dnia 24 maja w bibliotece TAMA gościliśmy dwie pisarki Agnieszkę Pruską i Joannę Jodełkę. Było to zderzenie dwóch światów literatury kryminalnej, a mianowicie bezkompromisowych kryminałów Agnieszki Pruskiej z „cosy crime” Joanny Jodełki, czyli lekkich i komediowych kryminałów.

Joanna Jodełka – Poznańska pisarka, z wykształcenia jest historykiem sztuki. Z upodobaniem miesza schematy pochodzące z różnych konwencji gatunkowych. Pisze kryminały, thrillery, powieści sensacyjne, obyczajowe, psychologiczne oraz młodzieżowe. Zadebiutowała w 2009 r. powieścią kryminalną „Polichromia. Zbrodnia o wielu barwach”, za którą otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru. Wydała także m.in. „Grzechotkę” ,„Kamyk”, „Kryminalistkę” i „Wariatkę”. W 2017 r. napisała także przewodnik po wielkopolskich kościołach i pałacach „Na ratunek aniołom, diabłom, świętym i grzesznikom”. Nowa powieść pisarki, „2 miliony za Grunwald”, jest inspirowana okupacyjnymi losami „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki.

Agnieszka Pruska  – to z urodzenia Wrocławianka. Zadebiutowała literacko w 2013 kryminałem Literat, którym zapoczątkowała współczesny pięcioczęściowy cykl z gdańskim policjantem Barnabą Uszkierem. Jej opowiadanie o tematyce związanej z wakacjami Spływowe jaja zostało wydane w formie e-booka przez Oficynę Wydawniczą RW2010. W 2017 rozpoczęła cykl komedii kryminalnych, których głównymi bohaterkami są dwie postrzelone nauczycielki: Alicja i Julia. Jest także członkinią Oliwskiego Klubu Kryminału.

Podczas spotkania pisarki opowiedziały o momentach swojego życia, dzięki którym czasem przypadkowo powstały tematy dla nowych książek, ile czasu zajmuje napisanie książki, co motywuje je do pisania, czym się interesują poza pisaniem książek, czy trudno jest pisać książki z elementami humorystycznymi, dlaczego tak pokierowały swoją twórczość oraz co jest według nich ciekawsze: pisanie czy poszukiwanie materiałów.

Wydarzenie zorganizowano w ramach dofinansowania z programu DYSKUSYJNE KLUBY KSIĄŻKI 2024 pochodzących ze środków Instytutu Książki z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Skip to content