Relacja z I. Nadodrzańskich Targów Książki
15 i 16 czerwca 2024 r. odbyło się największe biblioteczne wydarzenie tego roku – pierwsze w Brzegu Dolnym targi książki, których inicjatorem była Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna TAMA a zrealizowane zostało w ramach programu Promocja czytelnictwa 2023, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Spotkaniu patronowała Dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. T. Mikulskiego we Wrocławiu oraz Burmistrz Brzegu Dolnego.
Podczas trwającej dwa dni imprezy bibliotecznej na uczestników wydarzenia czekały liczne atrakcje, każdego dnia inne. 15 czerwca odbyły się dwie debaty, w których udział wzięli bibliotekarze oraz młodzież. Bibliotekarze rozmawiali o roli lokalnych partnerstw w propagowanie czytelnictwa. W rozmowie bibliotekarzy wzięły udział przedstawicielki Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. T. Mikulskiego we Wrocławiu, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamiennej Górze oraz dyrektorki Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Z. Rumla w Prochowicach, Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej TAMA w Brzegu Dolnym i Centrum Kultury i Biblioteki w Ścinawie. Rozmowa bibliotekarek poruszała wiele istotnych zagadnień dotyczących roli partnerstw lokalnych z punktu widzenia pracowników biblioteki, wymieniono się spostrzeżeniami i doświadczeniami. Podsumowując – biblioteki wraz z lokalnymi partnerstwami posiadają olbrzymi potencjał w tworzeniu i umacnianiu wspólnego dobra jakim jest kultura.
W debacie młodzieży udział wzięli członkowie i członkinie Młodzieżowej Rady Powiatu Wołowskiego – Africa, Zuzia, Oliwia, Monika i Bartek a także nasza Ambasadorka Zuzanna, uczestnik Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Chodkowski oraz Opiekun Młodzieżowej Rady Powiatu Wołowskiego Daniel Moczydłowski. Tematem debaty było „Biblioteki jako miejsca spotkań młodych”. Podczas rozmowy poruszyli problem stereotypów związanych z biblioteką, które mogą odciągać ludzi od korzystania z jej usług, przedstawili ciekawe rozwiązania, które mogą skłonić do skorzystania z oferty biblioteki. Podjęto próbę wskazania dobrych praktyk jakie biblioteki powinny wdrożyć aby ściągnąć do siebie młodych czytelników, jakie formy przekazu wykorzystać aby w atrakcyjny sposób „przemówić” do młodzieży, co można w bibliotekach zrobić aby odczarować ich stateczny i nudny wizerunek. Podsumowując – warto wejść do biblioteki i przekonać się, że to już nie tylko wypożyczalnia ale także miejsce dla wielu różnych aktywności.
Kabaret pt. „Mole książkowe” w wykonaniu podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Brzegu Dolnym i Kabaretu Blade Pojęcie, po miesiącu intensywnych przygotowań, miał swoją premierę podczas pierwszego dnia Nadodrzańskich Targów Książki . Działanie to było jednym z pierwszych, które dokonały się w ramach projektu „Usługi społeczne – lokalne dobro wspólne”. Sfinansowano ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Na występnie zgromadziła się dosyć liczna publiczność, która z zachwytem oklaskiwała wszystkich uczestników zabawnego występu. Po kabarecie odbył się minikoncert mieszkańca Brzegu Dolnego Piotra Olszewskiego – artysty, wokalisty blues rocka, który uprzyjemniał czas zgromadzonym na Targach wykonując repertuar znanych artystów.
Tego dnia odbywały się warsztaty rękodzielnicze na stoiskach naszych bibliotek partnerskich. Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Z. Rumla z Prochowic prowadziła warsztaty malarskie, Biblioteka Publiczna ze Środy Śląskiej prowadziła warsztaty z malowania ekotoreb, Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego z Wrocławia przygotowała warsztaty plastyczne „Odrostwory – magiczni mieszkańcy rzeki” oraz rękodzielnicze z tworzenia lalek-motanek dla dorosłych i dzieci, zakładki decoupage tworzyły z dziećmi i dorosłymi bibliotekarki z Biblioteki w Białołęce (gm. Pęcław), także Biblioteka ze Ścinawy miała stoisko warsztatowe na których zachęcała uczestników do zabawy z gliną.
Na zakończenie pierwszego dnia Targów dnia odbyło się także spotkanie autorskie ze znanym regionalnym autorem kryminałów i thrillerów Mieczysławem Gorzką. Podczas spotkania promowana była najnowsza książka autora pt. „Klątwa” – zupełnie innego gatunku, niż ten w którym zdobył popularność. Książka ta, w wydaniu kolekcjonerski dostępna jest jedynie w dwóch stacjonarnych księgarniach we Wrocławiu, Środzie Śląskiej i w naszej dolnobrzeskiej Księgarni Barbara Skrzyńska w Brzegu Dolnym. Wyjątkowo była do kupienia także podczas Nadodrzańskich Targów Książki. Spotkanie moderowała Karolina Rodek-Wójcik autorka młodzieżowej książki fantasy „Kryształowy trakt”. Pomimo deszczowej aury zgromadziło się wielu amatorów powieści pana Gorzki, a frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów.
Drugi dzień Targów, w niedzielę 16 czerwca, rozpoczęto od uroczystego wręczenia nagród w konkursie poetyckim „Wiersz o książce, czytaniu i bibliotece” zorganizowanego przez Bibliotekę TAMA. Nagrodzonych zostało 11 dzieci z dolnobrzeskich szkół podstawowych. Każdy z laureatów miał możliwość odczytania swojego wiersza na forum. Cieszymy się, że większość młodych laureatów zdecydowała się je odczytać i mogliśmy je usłyszeć w takich okolicznościach. Odbyły się dwa spotkania autorskie dla dzieci z autorką Justyną Rapacz, podczas którego autorka opowiedziała jak powstała jej książka „Szlakiem Wrocławskich Legend”, odczytała swoje opowiadania i odpowiadała na pytania wszystkich uczestników, oraz z autorem Krzysztofem Głuchem, podczas którego dzieci przebierały się za krasnoludki. Najciekawszym punktem drugiego dnia Targów było spotkanie z Żywymi Książkami, czyli osobami, które reprezentują mniejszości i grupy społeczne dotknięte uprzedzeniami lub wykluczeniem społecznym. Wcieliły się one w rolę książek, które można było „wypożyczyć” i porozmawiać z nimi o ich życiu. To były naprawdę wartościowe rozmowy z wartościowymi osobami.
W ciągu dnia możliwe było także uczestnictwo w warsztatach rękodzielniczych przygotowanych przez nasze dolnobrzeskie bibliotekarki a także bibliotekarki z Białołęki i Ścinawy. Cieszymy się, że tego dnia dołączyła do nas także ze swoim stoiskiem Ambasadorka i księgarka Basia Skrzyńska, której towarzyszyła Kicia Kocia we własnej osobie, gotowa do uścisków i zdjęć.
Do uczestnictwa w targach zaproszone zostały dolnośląskie wydawnictwa: Samowydawcy, Wydawnictwo Nortom, Wydawnictwo eMKa, Wydawnictwo MaMiKo, Wydawnictwo Lingua Mortis, Wydawnictwo Dziwimisię, Wydawnictwo Amaltea oraz Agencja Reklamowa LARGO. Profile wydawnicze były bardzo zróżnicowane dlatego każdy, kto przyszedł na Targi mógł znaleźć coś dla siebie z proponowanych przez nich książek.
W wydarzeniu wzięło udział ok. 400 osób.
15 czerwca (dzień pierwszy)
16 czerwca (dzień drugi)