Dzień Głośnego Czytania w dolnobrzeskiej książnicy

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, które obchodzone jest 29 września, bibliotekarze naszej biblioteki przeprowadzili w przedszkolach i szkołach zajęcia propagujące ten dzień. Święto w naszym kraju ma już 20 lat tradycji. Zostało ogłoszone w 2001r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki i corocznie jest obchodzone przez bibliotekę dolnobrzeską.

Gościem Działu dla Dzieci Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej „TAMA” była Pani skarbnik Anna Gawarecka-Siewruk, która czytała zaproszonym uczniom z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Brzegu Dolnym książkę Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Dzieci wysłuchały 3 opowieści o zaginionych skarpetkach, które ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody. Nie zabrakło zdjęć w kolorowych skarpetkach i słodkiego upominku.

Czytanie organizowane w Pogalewie Wielkim odbyło się w holu szkoły podstawowej. Dzieci z klas 1-3 przygotowały krótkie wiersze znanych klasyków literatury dziecięcej. Gościem specjalnym tego spotkania była Pani Monika Charłampowicz, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej z Brzegu Dolnego. Za piękne czytanie dzieci otrzymały zakładki do książek oraz słodki poczęstunek. W klasach 4-8, uczniowie przeczytali fragmenty lektur, które będą omawiać. Dodatkową atrakcją był dostępny do przeczytania podczas przerw zestaw ciekawych książek pod hasłem: „Czytaj w tym dniu głośno, przez chwilę na każdej przerwie”.

W zespole szkolno-przedszkolnym nr 2 klasa druga i trzecia wysłuchały opowieść Anny Paszkiewicz „Najwierniejszy psijaciel”, którą przeczytała bibliotekarka z filii na Starówce. Była to niezwykła i wzruszająca historia przyjaźni człowieka i psa, której nie jest w stanie przerwać nawet śmierć. Historia psa Hachiko to dowód na to, że zwierzęta obdarzają swoich właścicieli prawdziwą miłością i podobnie jak i ludzie, przywiązują się do bliskich im osób i kochają bezwarunkowo. Nie zabrakło wyklejania plasteliną drewnianych sklejek w postaci psa i opowieści uczniów o własnych pupilach.

Dzieci z grupy trzeciej i piątej przedszkola nr 3 wysłuchały zabawnej bajki pt. „O żyrafie, która kupiła sobie kapelusz” autorstwa Wandy Chotomskiej, przeczytana przez bibliotekarkę z filii bibliotecznej nr 3 na Warzyniu. Była to wesoła, pełna przygód opowieść o zwierzętach, które w zabawny i niecodzienny sposób próbują wyjść różnych sytuacji życiowych. Dzieci przyszły w różnych nakryciach głowy, co urozmaiciło spotkanie. Natomiast uczniowie klas „0” Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 poznali piękną bajkę pt. „O Wichrowym Królu” ze zbioru Bajki babci Majki. Bajka miała wartką fabułę i jak w każdej prawdziwej bajce – dobro zwyciężyło zło. Na zakończenie dzieci namalowały królewskie.

Czytając dzieciom rozbudzamy ich wyobraźnię, wzbogacamy wiedzę a jednocześnie odwołujemy się do ich uczuć i wrażliwości. Poza tym książki wpływają na rozwój wyobraźni dziecka, rozbudowują pamięć, a także uczą dobrego zachowania.

Bibliotekarze