Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Daisy – błękitna tożsamość

22 października 2021 roku, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, odbyło się spotkanie autorskie – pierwsze takie spotkanie w nowej siedzibie biblioteki. Naszym gościem był pisarz, poeta, dramaturg i autor piosenek – Zbigniew Niedźwiecki Ravicz.

Głównym tematem spotkania była powieść historyczna „Daisy – błękitna tożsamość”, której tytułową bohaterką jest księżna pszczyńska Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, ostatnia pani na Zamku Książ. Za tą książkę autor uhonorowany został Nagrodą Ianiciusa za wartości literackie i historyczne.

Pan Zbigniew opowiedział wiele ciekawych i mało znanych szczegółów oraz anegdot z życia Daisy. Podczas pracy nad książką autor opierał się głównie na pamiętnikach oraz wielu źródłach historycznych dotyczących życia i zwyczajów europejskiej arystokracji. Dostarczyły mu one wielu interesujących informacji, którymi także się z nami podzielił.

Poznaliśmy warsztat pracy pisarza nad jego pierwszą książką historyczną oraz usłyszeliśmy ciekawe opowieści o przygodach autora podczas gromadzenia materiałów, pisania i promowania tej powieści.

Na zakończenie autor odczytał fragment swojej najnowszej książki „Scenki życia we dwoje”, który bardzo nas rozbawił. Z niecierpliwością czekamy na jej wydanie oraz na kolejny tom powieści o księżnej Daisy.

Aleksandra Kmicińska

Moderator DKK Brzeg Dolny

Skip to content