Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Biografie, które trzeba przeczytać

20 marca miało miejsce trochę nietypowe spotkanie klubowe. Nietypowe, ponieważ w  innej formule niż dotychczas. Każda z nas miała za zadanie przeczytać wybraną przez siebie biografię lub autobiografię i o niej opowiedzieć. Jak można się było spodziewać, każda wybrała kogoś innego ale równie ciekawego, co pozostałe 🙂 

Wybór klubowiczek padł na 3 aktorki, 2 poetów, piosenkarkę, pisarza i polarnika – cała plejada barwnych postaci. 

Pięknie uzasadniłyśmy swoje wybory, co podoba nam się w wybranej postaci, co nas zdziwiło, rozśmieszyło lub zasmuciło. Dlaczego nasz wybór padł akurat na tę osobę. Były to biografie, wywiad-rzeka, autobiografia, wspomnienia i powieść biograficzna. W większości były to postaci znane każdej z nas – tylko jedna z nich znana była wśród młodszego pokolenia, dlatego tym większą ciekawość wzbudziła jej historia wśród pozostałych. Miałyśmy okazję wymienić się spostrzeżeniami co powinna posiadać biografia lub jak powinna zostać napisana, aby zainteresować czytelnika. Uzgodniłyśmy, że dobre biografie dają przestrzeń czytelnikowi do wykształcenia własnej opinii, są rzetelne i wiarygodne, pozbawione plotek, pozbawione tonu encyklopedycznej notatki i przedstawiają postać “z krwi i kości”, jeśli chodzi o złe biografie to są to zdecydowanie te które nastawione są na wzbudzenie sensacji, są pełne kontrowersji, zohydzają postać, sięgają za daleko w sferę intymną. 

Zakończenie spotkania okraszone było chwilą refleksji. Każda z nas została zaproszona do odpowiedzi na pytanie “Czy chciałabyś aby ktoś kiedyś napisał o tobie biografię? Jeśli tak jaka historia powinna się w niej pojawić?” oraz “O kim będą pisane biografie za 50 lat?”. Większość z nas jednak nie chciałaby aby ich biografia została kiedyś napisana, cenią sobie prywatność i poufność. Każdy z nas ma swoje przeżycia, którymi nie zawsze ma potrzebę się dzielić. Biografie powinny zostać zarezerwowane dla barwnych postaci, a takie zwykłe  szaraczki jak my o wiele ciekawiej odmalowałyby swoją codzienność prowadząc dzienniki, w których zawarte zostałyby opisy ich szczęśliwych chwil, trudów i obserwacji zmieniającego się otoczenia. Byłby to niesamowity materiał dla badaczy-socjologów za 150 lat 🙂 W końcu historia cały czas udowadnia, że aby poznać klimat życia sprzed lat najlepiej czytać właśnie pamiętniki i wspomnienia. 

Trudno było nam odpowiedzieć na pytanie o kim pisane będą biografie za 50 lat. Z pewnością o aktorach i możliwe, że o pisarzach ale co mogłyby zawierać? Współcześnie, nie żyje się tak trudno jak w latach 40. czy 50. Artyści są wypierani przez influencerów, blogerów… Skandaliści pozostają w obszarze zainteresowania tylko wtedy, kiedy wywołują skandal. Coraz więcej postaci kontrowersyjnych, gdyż kontrowersja najlepiej się sprzedaje. Gorąco liczymy jednak na to, że niebawem to minie i zaczną pojawiać się osoby mogące swoją historią wnieść wiele dobrego.         

Pod względem dyskusyjnym było to jedno z lepszych spotkań w naszym klubie 🙂

Moderatorka Aleksandra Kmicińska

DKK “Sztama” Brzeg Dolny

Bibliografia biografii: 

  1. Centkiewicz A., Centkiewicz Cz., Człowiek, o którego upomniało się morze, Czytelnik, Warszawa 1985.
  • Czyżewski A., Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski, wyd. 2, Prószyński i S-ka, Warszawa 2012. 
  • McCrudy J., Cieszę się, że moja mama umarła, Prószyński i S-ka, Warszawa 2023.
  • Młynarski A., Młynarski. Rozmowy, Prószyński i S-ka, Warszawa 2017.
  • Pakulnis M., Wodecka D., Moja nitka, Agora, Warszawa 2023.  
  • Wilk M., Kwiatkowska. Żarty się skończyły, Znak, Kraków 2019. 
  • Zasiadczyk A., Anna German. Biografia z niezwykłymi zdjęciami, Ringier Axel Springer Polska, Warszawa 2013 
  • Zyskowska K., Szklane ptaki. Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Znak Literanowa, Kraków 2022. 
Skip to content