Biblioteka TAMA po raz drugi w Akcji Społeczno – Edukacyjnej Żonkile

19 kwietnia 2023 przypada 80.  rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. W tym roku biblioteka TAMA także włączyła się w akcję już po raz drugi. 18 kwietnia zorganizowano zajęcia dla uczniów klasy IV z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3.

Tegoroczna akcja została dedykowana cywilom przebywającym w czasie powstania w getcie – 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci, kryjących się na strychach, podziemnych bunkrach oraz w gruzach getta po upadku powstania.

Poprzez opowiadanie Katarzyny Ryrych „Takich dwóch, jak nas trzech”  uczniowie poznali wyjątkową historie przyjaźni trzech chłopców oraz wartość jaką niesie przyjaźń.

Na znak, łączącej  nas pamięci, wykonali papierowe żonkile,  symbolizujące szacunek i pamięć o powstaniu.

Dziękujemy uczniom za udział i zaangażowanie w akcji,  Muzeum POLIN za udostępnione materiały edukacyjne. Wspólnie udowodniliśmy, że #ŁączyNasPamięć, przyłączając się  kolejny raz do akcji.