Kultura ludowa z DKK “Iskierki”

10.10.2024 w bibliotece TAMA miało miejsce spotkanie DKK „Iskierki” – wydarzenie klimatyczne, zaiste w wiejskim stylu. Tematem przewodnim tym razem była książka autorstwa Joanny Kuciel-Frydryszak pn. „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”. Lektura mocna, pokazująca siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.

Spotkanie miało na celu przybliżenie uczestnikom kultury ludowej oraz tradycyjnych zwyczajów wiejskich, a także pogłębienie wiedzy na temat życia codziennego polskiej wsi. Klubowiczki założyły stroje w stylu ludowym, przyozdobiły je koralami i chustami. Doskonałym dodatkiem programu była degustacja dżemów i konfitur, przetworów związanych z kuchnią wiejską, smak których przywodził na myśl domowe spiżarnie. Pięknym dodatkiem rustykalnego stołu były kwiaty polne, haftowane serwetki i obrusy, które nawiązywały do tradycji rękodzieła ludowego.