Spotkanie klubu DKK w dawnej bibliotece
Spotkanie sentymentalne klubu DKK “Iskierek” w murach byłej biblioteki, a obecnej siedzibie Stowarzyszenia pierwszych osadników ziemi dolnobrzeskiej.
Stowarzyszenie Pierwszych Osadników Ziemi Dolnobrzeskiej w Brzegu Dolnym pozyskało dodatkowy lokal wystawienniczy mieszczący się w dawnej bibliotece.
Dnia 14.06.2022r. Halinka Węgiel moderatorka DKK ”ISKIERKI” tam zorganizowała spotkanie klubu. Okazją były Dni Brzegu Dolnego i nowa stała wystawa przygotowana przez członków stowarzyszenia (otwarta 09.06.2022r). Przewodnikiem był pan Tadeusz Barecki, aktywny członek stowarzyszenia, znawca i pasjonat historii Brzegu Dolnego. Cierpliwie objaśniał, odpowiadał na nasze pytania.. Na wystawi znalazły się powojenne pamiątki związane z naszym miastem, firmami, szkołami, z życiem i losami mieszkańców obejmujące różne dziedziny życia – pracę, sport, kulturę, naukę.
Obejrzeliśmy zdjęcia, grafiki dawnego Brzegu Dolnego – wielu prezentowanych miejsc i obiektów dziś już nie ma. Na wystawie są kroniki prowadzone przez szkoły, instytucje, przez stowarzyszenie, gadżety związane z działalnością sportową, turystyczną miejscowych zakładów chemicznych „ROKITA”. Wystawiane są też biuletyny, czasopisma wydawane w mieście i powiecie, książki dotyczące historii miasta, osadnictwa, najważniejszych wydarzeń napisanych przez mieszkańców miasta, powiatu, miłośników ziemi dolnobrzeskiej.
Nie sposób wymienić wszystkiego co zawiera wystawa, co zostało tak starannie z pietyzmem wyeksponowane, bo np.: znajdują się nawet świadectwa szkolne, przepustki, regulaminy, książka protokołów z zebrań rady rodziców (ciekawa lektura!).
My to wszystko oglądaliśmy, podziwialiśmy i przypominaliśmy sobie co było i minęło. Ile pracy tam zostało włożonej wiedzą tylko członkowie stowarzyszenia, Oni to robią z miłości do historii lokalnej i dla przyszłych pokoleń i dla nas.
Nasze dzisiejsze spotkanie było też okazją do zapoznania się ze zbiorami związanymi z miejscami rodzinnymi pierwszych osadników, z historią rodzin, życiem przed wojną. To co jest zgromadzone, to skarby Izby Pamięci, w każdym przedmiocie jest jakaś historia.
W Izbie Pamięci członkowie stowarzyszenia dyżurują 2 razy w tygodniu. Pan Tadeusz Barecki oraz panie zapoznali nas z wystawą, miałyśmy z nimi fajną lekcję historii.
Warto przychodzić w te gościnne progi, każdy znajdzie coś dla siebie. Zachęcamy, przyjeżdżajcie, przychodźcie, przyprowadzajcie dzieci i wnuki, uczniów- żeby poznać ciekawe historie i losy pierwszych osadników. My z pewnością przyjdziemy. Stowarzyszenie zakupiło 10 nowoczesnych gablot wystawienniczych, znowu czymś zaskoczą dolnobrzeżan. Działają z rozmachem, brakuje im tylko przestrzeni, ukłon więc w stronę włodarzy miasta, o przydzielenie stosownego lokalu, bo przecież historia Brzegu Dolnego nie stoi w miejscu , nie kończy się, trzeba dokumentować teraźniejszość, która za jakiś czas będzie przeszłością. Oni zrobią to najlepiej.
W powojennym Brzegu Dolnym wszystko zaczęło się od pierwszych osadników. Ich stowarzyszenie wykonało kawał dobrej roboty dla obecnych i przyszłych pokoleń, członkowie nadal robią to społecznie, poświęcają swój czas, angażują się bardzo mocno w to co robią, a przecież nie muszą, nie jest to ich praca zawodowa, zasługują na pomoc, wsparcie, na wyróżnienia, na odznaczenia.
Stowarzyszenie tworząc Izbę Pamięci udokumentowało historię Brzegu Dolnego po 1945 roku, wydało cenną książkę pt. ”Żyliśmy nadzieją”. Książka zawiera wspomnienia ludzi przybywających do Brzegu Dolnego z różnych stron świata.
My robimy pamiątkowe zdjęcia, dziękujemy za spotkanie w tak zacnym gronie i do ponownego spotkania.
Na marginesie: w prasie ostatnio jest głośno o przyznanych odznaczeniach – zasłużony dla Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek władz naszego miasta, są jak zawsze pewne uwagi i kontrowersje. „ISKIERKOM” przyszła myśl, żeby stowarzyszenie Pierwszych Osadników Ziemi Dolnobrzeskiej zostało
uhonorowane takim odznaczeniem. Zasługują!!! Pani Halina Żak (pierwsza prezes stowarzyszenia), p. Anna Szkoła, p. Tadeusz Barecki są założycielami stowarzyszenia, wielkie podziękowania za wieloletni trud aby uchronić od zapomnienia naszą lokalną historię i przedmioty codziennego użytku, którymi posługiwali się nasi rodzice i dziadkowie. Jest to żywa historia mieszkańców naszego miasta.