Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Niedźwieckim Raviczem
22 października, po raz pierwszy, w TAMIE, w ramach działającego Dyskusyjnego Klubu Książki, odbyło się spotkanie autorskie. Naszym gościem był zaprzyjaźniony z biblioteką pan Zbigniew Niedźwiedzki Ravicz – poeta, pisarz, dramaturg, dziennikarz i autor piosenek. Zadebiutował serią książek FacSimile, która ukazywała się w latach 2004 – 2006. Następnie w 2012 roku spod jego pióra wyszła kontynuacja tej pracy, czyli Sugestie słowa i Groteski słowa. Najpopularniejsza jego powieść, która porusza problemy społeczno-obyczajowe to „Grzech przemilczenia”. Sporym zainteresowaniem cieszy się także zbiór opowiadań satyrycznych pt. „Przypadki małżeńskie”. W 2013 roku autor zadebiutował jako dramaturg sztuką teatralną o Daisy von Pless. Spod jego pióra wyszło także wiele przedstawień dla dzieci i młodzieży.
Tematem spotkania była przede wszystkim powieść historyczna „Daisy – błękitna tożsamość”, której bohaterką jest księżna Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, ostatnia pani na Zamku Książ. Rozmowę poprowadziła bibliotekarka Aleksandra Kmicińska. Pan Zbigniew opowiedział wiele ciekawych i mniej znanych powszechnie szczegółów z życia Daisy m. in. z okresu młodości i pierwszych lat małżeństwa z księciem Hansem Heinrichem XV. Książka powstała w oparciu o pamiętniki bohaterki oraz źródła historyczne dotyczące arystokracji europejskiej przełomu XIX i XX wieku.
Młodość Daisy przypada na ostatnie lata panowania królowej Wiktorii i lata panowania króla Edwarda VII, z którym Daisy pozostawała w przyjaznych relacjach. Spotkanie z surową niemiecką obyczajowością przysparzało Daisy kłopotów również ze strony własnego męża, gdyż sztywna etykieta niemieckiego dworu panowała w innych rezydencjach. Wychowana w swobodnej i przyjaznej atmosferze Daisy wielokrotnie buntowała się przeciw tym pruskim obyczajom, narażając się na niezadowolenie swojego małżonka. Ze słów autora książki wynika, że dla kultury niemieckiej, w czasach panowania Wilhelma II Daisy była zbyt wyemancypowana. Niemcy należały do najbardziej konserwatywnych państw na świecie, a zdaniem Daisy cesarski dwór przypominał pruskie koszary. Nic dziwnego, że osiemnastoletnia Daisy, która w zaaranżowany sposób poślubiła Hansa Heinricha XV, kilkakrotnie podczas swojego małżeństwa ulegała „porywom serca”.
Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać także kulisy warsztatu pracy twórczej pisarza nad książką historyczną, usłyszeli wiele nieznanych wcześniej anegdot z życia bohaterki ale również opowieści o przygodach autora podczas jej tworzenia. Pan Zbigniew przeczytał także fragment swojej najnowszej książki „Scenki z życia we dwoje”. Z niecierpliwością czekamy na trzecią część książki Daisy – błękitna tożsamość, nad którą pisarz aktualnie pracuje. Pierwsza jej część została uhonorowana nagrodą Klemensa Janickiego za wartości literackie i historyczne.