W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Brzegu Dolnym przygotowała dla uczniów Szkoły Podstwowej nr 6 i Szkoły Podstawowej w Pogalewie Wielkim spotkanie z podróżnikiem Piotrem Kowalczykiem, które odbyło się 16 maja. Pan Piotr z wykształcenia jest geografem i geologiem, organizuje także wyprawy w ciekawe rejony świata, publikuje artykuły w National Geogrphic Traveler oraz zajmuje się fotografią.
Uczniów klas VI i VII Szkoły Podstawowej nr 6 pan Piotr zabrał w podróż do Afryki Zachodniej. Poznali oni różne aspekty życia mieszkańców tego kontynentu, ich zwyczaje kulinarne, życie codzienne, a także ich problemy i bolączki. Dzięki wspaniałym zdjęciom autorskim uczniowie mogli wyobrazić sobie jak to jest podróżować poprzez piaski pustyni, sawannę, aż do obfitujących w faunę i florę terenów Afryki równikowej. Pytaniem przewodnim spotkania było czy współczesna Afryka jest nadal dzikim krajem? Obraz jaki wyłonił się z relacji naszego gościa nie dał jednoznacznej odpowiedzi ale zachęcił uczniów do indywidualnego zgłębienia tematu.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Pogalewie Wielkim odbyli z panem Piotrem podróż na Madagaskar, który doskonale znali z filmu animowanego o takim samym tytule. Tym razem mieli okazję zobaczyć ten kraj takim jaki jest naprawdę. Dzieci poznały prawdziwego Króla Juliana – lemura wraz z jego kuzynami zamieszkującymi te tereny, a także inne gatunki zwierząt występujące w faunie madagaskiej. Pan Piotr pokazał uczniom jak wygląda życie na Madagaskarze, jakie są zwyczaje i jak wygląda tam powszedni dzień, a także jak to jest przedzierać się przez puszczę i jakie gatunki roślin są tam charakterystyczne. W swoje opowieści wplatał wiele anegdot dzięki którym uczestnicy dowiedzieli się, że lemury nie lubią się kąpać dlatego przed ucieczką z rezerwatu powstrzymuje ich fosa z wodą, że są tam groźne węże dusiciele… które mają zaledwie kilkadziesiąt centymetrów długości, że paprocie nie rosną tylko w doniczkach, że baobaby są tak potężne ale wyglądają na „odwrócone do góry nogami” oraz, że mieszkańcy madagaskich wiosek instalują na słomianych strzechach swoich domków panele słoneczne aby móc ładować telefony komórkowe i laptopy.
Spotkania bardzo się wszystkim uczestnikom podobały a świadczyć o tym może ilość pytań zadawanych podróżnikowi. Należy zaznaczyć, że żadne pytanie nie zostało pozostawione bez wyczerpującej odpowiedzi.
Bibliotekarki
Lucyna Taraska i Aleksandra Kmicińska
Galeria: http://www.biblioteka.brzegdolny.pl/photogallery.php?album_id=301