<p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'>Mali badacze</p>
Nawigacja
Kalendarz
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Brak wydarzeń.

Nowości wydawnicze
Ankieta
W jaki sposób najczęciej trafiasz na ciekawe książki?

samodzielnie wyszukuję książki na półce w bibliotece

ciekawe książki poleca mi bibliotekarz

polecenia rówieśników, rodziny, znajomych

czytanie recenzji w prasie lub gazetek w bibliotece

inne

» Kocie harce, czyli sposób na świętowanie Dnia Kota


Kocie harce, czyli sposób na świętowanie Dnia Kota

Mimo, że udomowione około 10 tysięcy lat temu, to jednak nie do końca pozbawione dzikości i jak to się o nich mówi, lubiące chodzić własnymi ścieżkami. W okazywaniu uczuć, nie są tak bardzo wylewne, jak psy, ale mają swoje kocie sposoby na potwierdzenie przywiązania do "swoich ludzi". Jedno jest pewne, w pełni zasługują na to, by mieć swoje święto. 

 

Zajęcia, które miały miejsce w poniedziałkowe popołudnie (18 lutego) w Pracowni wyobraźni przy świetlicy wiejskiej w Pogalewie Wielkim, to efekt współpracy  Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej Filia nr 2 w Pogalewie Wielkim i Stowarzyszenia Mieszkańców Wsi "Razem". Jak na świętowanie Dnia Kota, było..., no właśnie, bardzo "kocio".  Rozpoczęliśmy ciekawostkami ze świata tych niezwykłych zwierząt. Okazało się, że nos każdego kot jest jedyny i niepowtarzalny, tak jak linie papilarne u ludzi. Obalone też zostały stereotypy związane z kocim wzrokiem i karmieniem kotów mlekiem. Mówiliśmy o kocich wąsach, ruchach, mruczeniu i zastanawialiśmy się, jak to jest możliwe, że koty potrafią przecisnąć się przez każdy otwór o wielkości swojej głowy. Rozmawialiśmy także o tym, jak prawidłowo opiekować się naszymi pupilami. Potem, każdy uczestnik zajęć wykonał dla siebie kocią maskę i opowiadał o swoich zwierzątkach. Była nawet kocia muzyka, a na koniec przygotowanie wystawy kotów, które powstawały z kolorowego papieru, a ich wąsy z rurek do napojów. Oczywiście nie zabrakło zagadek o tych nieodgadnionych do końca przyjaciołach ludzi. Jak widać, świętowanie nam się udało, a wystawę "kocich" prac można podziwiać w Bibliotece. 

 

Czytaj więcej



» Podziękowanie dla Haliny Węgiel za wieloletnią pracę w dolnobrzeskiej Bibliotece


Podziękowanie dla Haliny Węgiel za wieloletnią pracę w dolnobrzeskiej Bibliotece

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna  w Brzegu Dolnym pożegnała uroczyście 20 lutego zasłużoną dla instytucji i lokalnej społeczności odchodzącą na emeryturę  bibliotekarkę Halinę Węgiel. Pani Halina pracowała w Wypożyczalni dla Dorosłych Biblioteki Głównej oraz była moderatorką dwóch grup Dyskusyjnego Klubu Książki działających przy bibliotece.

Wśród zaproszonych gości były Kierownik Działu Instrukcyjno – Metodycznego Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu i koordynator regionalny DKK na terenie Dolnego Śląska - Wioleta Solnica oraz Naczelnik Wydziału Oświaty Kultury i Sportu w Brzegu Dolnym – Małgorzata Bołdyn.

W spotkaniu brali także udział członkowie klubów dyskusyjnych, którzy świętowali kolejne rocznice powstania :  9 lat Klub Iskierek Zapalonych przez Węgielek oraz 8 lat Klub Płomyczki Wytrawne Czytelniczki. Nie zabrakło wspomnień, kwiatów i upominków.

Z wystąpienia dyrektor Bogusławy Aleksandrowicz :

Droga Halinko,

   Dziękuję Ci za wieloletnią pracę w naszej placówce kultury, na rzecz rozwoju i upowszechniania czytelnictwa. Byłaś pracownikiem filii nr 3 naszej biblioteki w latach 1987 – 1988 a następnie od 1 września 2006 r. do 29 stycznia 2019 r. pracowałaś w Wypożyczalni  Głównej Biblioteki w Brzegu Dolnym. Kochasz ludzi i książki. Udowodniłaś to przez 14 lat pracy w naszej bibliotece. To dzięki Tobie rozpoczęły się w naszej bibliotece od 2007 r. ciekawe działania  w postaci popołudniowych spotkań dla dorosłych mieszkańców naszego miasta i gminy. Na moje pytanie ale czy przyjdą do nas … powiedziałaś spróbujemy. I tak się zaczęło. Pierwszy był wieczór walentynkowy, potem spotkanie z młodym, mało znanym wówczas pisarzem, którego zaprosiłam na nasze pierwsze spotkanie autorskie z Warszawy.  I my i on byliśmy zdenerwowani. Zygmunt Miłoszewski obecnie czołowy pisarz młodego pokolenia, autor powieści sensacyjnych i kryminalnych. Spotkanie udało się wyśmienicie i dało nam siłę, moc i pewność, że warto organizować kolejne i kolejne. Na przestrzeni tych lat odbyło się bardzo wiele interesujących spotkań. To pokazuje nasza kronika, nasza strona internetowa i sprawozdania… Zapraszaliśmy nie tylko pisarzy ale także ciekawych ludzi zarówno z naszego środowiska jak i z całej Polski. Halinko, dziękuję Ci bardzo, za jakże owocną współpracę  na tym polu.

Dziękuję także, że otaczasz swoją moderatorską opieką dwie grupy DKK. Łączy Was wyjątkowa pasja czytelnicza, chęć poznawania literatury i piękne ludzkie więzi. Gratuluję wszystkim Państwu wieloletniego uczestnictwa w tak wspaniałych grupach oraz ciekawych i twórczych pomysłów na niepowtarzalne działania.

Jest mi niezmiernie miło uhonorować Cię Halinko medalem „Bibliotekarka na Medal”

Awers – Podziękowanie Pani Halinie Węgiel moderatorce DKK Iskierki i Płomyczki za wieloletnią pracę z pasją na rzecz rozwoju i upowszechniania czytelnictwa w naszym mieście. Z serca dziękuję. Dyrektor MiGBP w Brzegu Dolnym Bogusława Aleksandrowicz

Rewers : A ten zwycięża, kto da drugiemu najwięcej światła od siebie. A. Asnyk

Dziś wkraczasz w nowy etap swojego życia. Życzę Ci zdrowia, udanego i zasłużonego wypoczynku na emeryturze, realizacji odkładanych na później zamierzeń i abyś ten wolny czas wypełniła tym co lubisz i mogła spotykać się z tymi, których kochasz. Dziękujemy Ci za wspólne lata pracy i nie zapominaj o nas.

 

Dyrektor                 Bogusława Aleksandrowicz oraz pracownicy Dolnobrzeskiej Biblioteki Publicznej

 

Galeria: http://www.biblioteka.brzegdolny.pl/photogallery.php?album_id=355

Czytaj więcej



» Ferie w bibliotece 2019


Ferie w bibliotece 2019

 Ferie zimowe są ulubioną przez dzieci formą spędzania wolnego czasu. W organizację zajęć dla dzieci, które pozostały w swoim rodzinnym mieście, włączyła się Biblioteka Publiczna oraz jej filie.

   Ferie w Oddziale dla dzieci i młodzieży rozpoczęły się od kodowania robota Photon. Podczas zajęć dzieci mogły poznać język programowania. Każdy mógł na tablecie zaprogramować robota – jego ruchy, kolor czułek a nawet odgłosy.

    Chętni mogli także wziąć udział w turnieju gier planszowych. W dniu wieloryba i kota dowiedzieli się różnych ciekawostek o tych zwierzętach  z przygotowanych prezentacji multimedialnych przez bibliotekarkę. W czasie zajęć plastycznych wyklejali postać wieloryba wyklejanką a koty z plasteliny i modeliny.

    „Kubeczkowy zawrót głowy” to temat ostatnich zajęć zorganizowanych w bibliotece   w ramach ferii. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się na czym polega język kodowania, jak go rozszyfrowywać . Dużo emocji wśród dzieci wzbudziło układanie według szyfru kolorowych kubeczków. Posłużyły one również do gry w „kółko i krzyżyk”, układaniu budowli , wież i odwzorowywaniu zaproponowanych układów kubków. Wszystkie zadania wymagały od uczestników wiele cierpliwości, kreatywności oraz umiejętności logicznego myślenia.

   Zajęcia bardzo się dzieciom podobały , chętnie brały w nich udział i świetnie radziły sobie z nowymi wyzwaniami.

 

Ferie zimowe, w filii bibliotecznej na Starówce, rozpoczęliśmy od zajęć plastycznych, na których uczestnicy tworzyli zimowe krajobrazy. Prace wykonane zostały techniką malowania białą farbą na ciemnym tle. Na koniec przepiękne dzieła przyozdabialiśmy perełkami i wycinankami. 

Na kolejnych zajęciach dzieci uczyły się podstaw programowania robota edukacyjnego Photon. Na początku dzieci uczyły się programować ruchy robota, wydawać nim dźwięki, zmieniać barwę czułek oraz oczu robota. Odbywało się to w prosty i intuicyjny dla dzieci sposób, poprzez rysowanie palcem na tablecie ścieżek ruchu oraz dodawanie specjalnych akcji zmiany koloru czy dźwięku. Wszystkie zadania były wykonywane i testowane na specjalnej macie przypominającej wzór szachownicy. Dzięki temu, można było dokładnie sprawdzać wyniki na symbolach, kierunkach, kolorach, ilustracjach czy współrzędnych. 

         Na następnych zajęciach z programowania dzieci poznały pojęcie funkcji i uczyły się jak je wykorzystywać w celu skrócenia ułożonego programu. Były to ćwiczenia wymagające zrozumienia znacznie trudniejszych ciągów logicznych, ale po opanowaniu podstaw, nie sprawiały one dzieciom żadnych problemów. Zajęcia z programowania cieszyły się wśród uczestników szczególnym uznaniem. Planujemy w przyszłości kontynuować tego typu spotkania, gdyż rozwijają nie tylko wyobraźnię przestrzenną, lecz także uczą planowania i przewidywania.

Galeria: http://www.biblioteka.brzegdolny.pl/photogallery.php?album_id=341

Czytaj więcej



» Informacja


W dniu 22.02.2019 Filia nr 1 oraz Filia nr 3 będą czynne do godz. 14.00.

Czytaj więcej



» Zmiana godzin pracy Filii nr 2 w Pogalewie Wlk.


Filia nr 2 w Pogalewie Wlk.  będzie czynna:

 

Poniedziałek: 7.30 - 15.30

 

Wtorek: 9.00 - 17.00

 

Czwartek: 7.30 - 15.30

 

Piątek: 7.30 - 15.30

Czytaj więcej



» Ferie w bibliotece


Czytaj więcej



» Informacja


Informujemy, że Filia nr 1 w Starym Brzegu w dniach 24 - 30 stycznia będzie NIECZYNNA.

 

 

Czytaj więcej



Współpracują z nami
Współpracują z nami

Projekt i wykonanie: Krzysztof Plichta
Powered by PHP-Fusion