Dnia 15.04.2016 r. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Brzegu Dolnym go¶ci³a niezwyk³± osobê – Annê Boreck± – podró¿niczkê, alpinistkê i autostopowiczkê, autorkê ksi±¿ek „Alpinizm - ¿ycie na haju” oraz „Alpinistka na autostopie. Tom 1. Przez Karpaty na Ararat.” Ta druga ksi±¿ka jest pocz±tkiem cyklu zaplanowanego na nastêpne tomy, opisuj±ce wyprawy na kolejne szczyty. Powsta³a na podstawie dzienników prowadzonych w czasie podró¿y. Pani Ania pochodzi z naszego miasta i tu zaczê³a siê jej pasja wêdrowania. Zarazi³a siê ni± w brzeskiej podstawówce i liceum, wyje¿d¿aj±c na obozy i rajdy z pani± Janin± Grabias i pani± Danut± Markiewicz. Bohaterka naszego wieczoru to bardzo odwa¿na kobieta. Jako jedyna w Polsce ³±czy pasjê zdobywania górskich szczytów z podró¿owaniem autostopem w pojedynkê. Kiedy¶ wspina³a siê zespo³owo, ale od 2008 roku organizuje samotne i niskokosztowe wyprawy, z minimaln± ilo¶ci± sprzêtu. Wspina³a siê w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Andach, Pamirze i Karakorum. Obecnie realizuje „Projekt 201” polegaj±cy na zdobyciu najwy¿szych szczytów we wszystkich krajach ¶wiata. Dotychczas wesz³a na 35 z nich, odwiedzi³a 56 krajów w ró¿nych zak±tkach ¶wiata, przeje¿d¿aj±c 48 tys. km autostopem w pojedynkê.
Alpinistka przedstawi³a prezentacjê multimedialn± dotycz±c± realizacji podjêtych przez siebie wyzwañ we wspomnianym projekcie. W ramach tego projektu pani Ania zdoby³a ju¿ m.in. Mont Blanc (4810 m n.p.m.), Wielki Ararat (5137 m n.p.m. ), Damavand (5610 m n.p.m.), Elbrus (5642 m n.p.m.), czy najwy¿szy szczyt obu Ameryk – Aconcagua (6962 m n.p.m.). Ryzykuj±c ¿yciem i zdrowiem dokumentowa³a ciekawe wydarzenia, takie jak demonstracja w Teheranie czy pacyfikacja Ujgurów w Chinach. Nie zawsze przebieg wypraw szed³ zgodnie z planem. W Pamirze trafi³a do tad¿yckiej bazy wojskowej tylko dlatego, ¿e zab³±dzi³a w górach. Z opresji uratowa³a j± znajomo¶æ jêzyków obcych i charyzmatyczna osobowo¶æ. W komentarzach do zdjêæ dokumentuj±cych zdobywanie poszczególnych szczytów towarzyszy³y liczne niecodzienne historie i anegdoty, których uczestnicy s³uchali w skupieniu. Jedn± z nich by³a opowie¶æ o wej¶ciu na Pik Rozdzielenia (6148 m n.p.m.) w czasie huraganowego wiatru i przy odczuwalnej temperaturze -45 C.
Pani Ania równie¿ mia³a okazjê poznaæ wiele ró¿nych kultur i narodowo¶ci, ale najbardziej wspomina go¶cinno¶æ u muzu³mañskich rodzin. Najistotniejsze jest jednak do¶wiadczenie jakie z tego wynios³a – im biedniejsza rodzina, tym bardziej go¶cinna i serdeczna. Realizacja pasji nie wi±¿e siê z
komfortem i luksusem. Trzeba liczyæ siê z gro¿±cym niebezpieczeñstwem, z którym alpinistka zmierzy³a siê blisko chiñskiej granicy oraz podczas pokonywania stepów kazaskich.
Wielokrotnie podkre¶la³a , ¿e warto jest to wszystko prze¿yæ, aby ujrzeæ widok wschodz±cego s³oñca zza szczytów gór. Bo nie od dzisiaj wiadomo, ¿e piêkniejsze od gór mog± byæ tylko... góry. Swoimi opowie¶ciami poruszy³a serca s³uchaczy i wyzwoli³a w nich niezwyk³e emocje. Na zakoñczenie spotkania mo¿na by³o zakupiæ jej ksi±¿kê z dedykacj± oraz zrobiæ pami±tkowe zdjêcie.
Pani Annie Boreckiej ¿yczymy samych sukcesów w realizacji ”Projektu 201”, cierpliwo¶ci, bezpiecznych powrotów oraz czekamy na kolejne ksi±¿ki zawieraj±ce relacje i wspomnienia z wypraw i podró¿y.
Bibliotekarki
Współpracują z nami
Projekt i wykonanie: Krzysztof Plichta Powered by PHP-Fusion