<p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'>Mali badacze</p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p>
Nawigacja
Kalendarz
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Brak wydarzeń.

Nowości wydawnicze
Ankieta
W jaki sposób najczęciej trafiasz na ciekawe książki?

samodzielnie wyszukuję książki na półce w bibliotece

ciekawe książki poleca mi bibliotekarz

polecenia rówieśników, rodziny, znajomych

czytanie recenzji w prasie lub gazetek w bibliotece

inne

» „Tama” w Poradniku Bibliotekarza” Nr 1/2021


„Tama” w  Poradniku Bibliotekarza”  Nr 1/2021

Biblioteka "TAMA" została zaprezentowana na okładce pierwszego w 2021 r. numeru "Poradnika Bibliotekarza", ogólnopolskiego pisma branżowego dla bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych. W cyklu "nowe obiekty biblioteczne" ukazał się artykuł Bogusławy Aleksandrowicz - ""TAMA" - biblioteka XXI wieku w Brzegu Dolnym". W obszernym artykule nie zabrakło informacji o nowoczesnym wyposażeniu obiektu oraz o szerokiej ofercie działań edukacyjnych i kulturalnych nowej placówki w oparciu o innowacyjne systemy i technologie.

Zdjęcie na okładkę czasopisma wykonał Witold Gidel, zdjęcia wnętrza biblioteki Anżela Grzyś

 

„TAMA” – biblioteka XXI wieku w Brzegu Dolnym

 

   1 października 2020 r. swoje podwoje  dla czytelników otworzyła Miejska i Gminna Biblioteka  Publiczna „TAMA” w Brzegu Dolnym w nowej lokalizacji przy ul. Wyspiańskiego 5A.

Kilka lat wcześniej, dzięki przychylności władz samorządowych zapadła decyzja o budowie nowego obiektu dla dolnobrzeskiej książnicy,  zamiast remontu starej siedziby. I to był świetny pomysł.

Biblioteka została wybudowana w latach 2017-2020 ze środków gminy Brzeg Dolny a wyposażona dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 - Infrastruktura Bibliotek 2016-2020.

   Autorami koncepcji architektonicznej budynku i zagospodarowania terenu wokół biblioteki jest firma Rea Design z Wrocławia. Autorką aranżacji wnętrz jest projektant Agnieszka Opiela. Architektura budynku nawiązuje w swojej koncepcji do progu wodnego na Odrze. Biblioteka otrzymała nazwę TAMA, bo tak jak tama zatrzymuje wodę,  tak nasza placówka jest zaporą przed nudą, lenistwem, brakiem perspektyw. Daje możliwości korzystania z wysokiej kultury, nowoczesnej edukacji i nauki poprzez zabawę. Biblioteka ma powierzchnię 681 m2, jest przestronna, przyjazna dla wszystkich, pięknie zaaranżowana, skomputeryzowana i przystosowana do obsługi osób niepełnosprawnych. Do dyspozycji użytkowników jest także taras na zielonym dachu o powierzchni 600 m2 oraz przestrzeń wokół budynku. Główne dojście do biblioteki ukształtowane jest w sposób imitujący meandry rzeki Odry.

   Wnętrze złożone jest z dwóch przestrzeni - wypożyczalni i sali wielofunkcyjnej. Wypożyczalnia  jest otwartą przestrzenią, podzieloną funkcjonalnymi meblami na kilka stref. W wypożyczalni proponujemy naszym użytkownikom strefę informacji z dwoma stanowiskami obsługi, gdzie można dokonać zapisu poprzez założenie konta w systemie LibraNet, oddanie i wypożyczenie zbiorów. Tym czytelnikom, którzy preferują samoobsługę  proponujemy – self-check -  stanowisko do samodzielnego wypożyczania i zwrotu zbiorów, przystosowane także dla osób niepełnosprawnych. Odpoczynek proponujemy w strefie  relaksu  z wygodnymi siedziskami i stanowiskami audio-video do odsłuchu płyt analogowych, CD i DVD lub w czytelni z wygodnymi fotelami i sofą, w pobliżu regału z czasopismami.

   Do wyboru ciekawej lektury zapraszamy w strefie książek dla dorosłych oraz w strefie multimedia. Biblioteka zapewnia szeroki wybór literatury pięknej i popularnonaukowej, audiobooków, płyt z filmami oraz z muzyką. Można skorzystać z czytaka książek lub wypożyczyć książki z serii duże litery. Oprócz książek w języku polskim proponujemy lekturę po angielsku i niemiecku. Zapraszamy do nowego działu – komiks dla dorosłych i książka graficzna.

Najmłodszych czytelników zapraszamy do  strefy cumowisko ze stoliczkami w formie łódek i pufami w kształcie kół ratunkowych oraz do strefy relaksu Można tam wspaniale odpocząć układając się wygodnie na poduszkach przypominających do złudzenia kamienie wyłowione wprost z dna Odry. Obok są do dyspozycji regały z książkami dla dzieci i  młodzieży.

    Do strefy gier i zabaw zapraszamy zarówno dzieci jak i młodzież. Najmłodszym polecamy podłogę interaktywną z szerokim wyborem gier i zabaw. Będzie wykorzystana nie tylko do zabawy dla indywidualnych użytkowników ale także do zajęć edukacyjnych dla grup przedszkolnych.

Starszym użytkownikom proponujemy konsolę do gier PlayStation 4, zestaw słuchawkowy, 2 kontrolery oraz zestaw do gry VR z kamerą. Wszystkim chętnym proponujemy także wiele gier stolikowych – przygodowych, historycznych, edukacyjnych.

    W strefie komputerowej umieszczono pięć komputerów dla użytkowników. Jeden z nich jest przeznaczony do przeglądania katalogu online. Pozostałe cztery, z dostępem do Internetu służą czytelnikom w celach edukacyjnych. Jedno ze stanowisk jest przeznaczone dla osób niepełnosprawnych  słabowidzących i słabosłyszących. Jest wyposażone w powiększający tekst program komputerowy, specjalistyczną klawiaturę, słuchawki. Można tu także skorzystać z liniału i folii powiększającej przy czytaniu tekstów drukowanych.

Dzięki wyposażeniu placówki w innowacyjny sprzęt i oprogramowanie różne grupy użytkowników będą mogły korzystać z ciekawych zajęć i warsztatów edukacyjnych, w tym podnoszących kompetencje informatyczne lokalnej społeczności.

 Wypożyczalnia jest wyposażona w system zabezpieczania zbiorów oraz system kodowana etykiet bibliotecznych. Posiadamy także zestaw e-galerii z 3 ekranami informacyjnymi do prezentacji promujących działania kulturalne i edukacyjne. Usprawnione zostały procesy biblioteczne dzięki wykorzystaniu nowych technologii.

   Kolejna przestrzeń dla naszych mieszkańców to sala wielofunkcyjna z 60 wygodnymi krzesłami konferencyjnymi, wyposażona  w system projekcji( projektor multimedialny oraz ekran elektryczny) i nagłośnienie stereo. W zależności od potrzeb można ją odpowiednio aranżować. Będzie  pełniła funkcję szkoleniową, projekcyjną i wystawienniczą. Tutaj będą odbywać się imprezy czytelnicze, spotkania, koncerty, projekcje filmowe, wykłady, konferencje, prezentacje multimedialne oraz szkolenia i warsztaty. Prowadzący będzie miał do wykorzystania także mobilny zestaw projekcyjny, złożony z tablicy interaktywnej oraz projektora, dzięki czemu będą mogły odbywać się kameralne projekcje, prezentacje i zabawy interaktywne. Pozostały sprzęt do wykorzystania w zajęciach to 10 laptopów oraz 10 tabletów. Naszą działalność dla młodych użytkowników chcemy wzbogacić wprowadzając do wyposażenia sali elementy multicentrum. Biblioteka zakupiła zestawy do nauki robotyki i programowania z klockami konstrukcyjnymi K’NEX – 8 stanowisk edukacyjnych, z wykorzystaniem których będą prowadzone zajęcia z podstaw robotyki i programowania. Dysponujemy także drukarką 3-D i skanerem 3D. Nowoczesne narzędzia będą wykorzystywane w pracy z użytkownikami w różnym wieku, dadzą możliwość przeprowadzenia atrakcyjnych i nowatorskich zajęć szczególnie dla młodzieży.

 Nowa lokalizacja pozwoli na rozszerzenie  oferty edukacyjnej dla czytelników zarówno wewnątrz obiektu, jak i na zewnątrz.

   Ważnym elementem jest przestrzeń wokół biblioteki, która daje duże możliwości organizacji różnorodnych imprez promujących czytelnictwo. Taras na zielonym dachu  stwarza miejsce do odpoczynku i relaksu z książką,  amfiteatr z tyłu budynku, złożony z widowni  zaprojektowanej w formie trybun na 120 osób oraz sceny wraz z kulisami o żelbetowych ścianach będzie służył do organizacji koncertów i innych plenerowych działań bibliotecznych.

   Przed budynkiem został wytyczony Wodny Szlak Kultury – edukacyjna ścieżka Odry,  przy której znajdują się stanowiska do nauko-zabawy – prezentowane są ryby żyjące w Odrze oraz nadodrzańskie miejscowości oznaczone kolorowymi słupami i wygodnymi siedziskami. Zainstalowano także urządzenia do nadawania alfabetu Morse’a i dwa telegrafy akustyczne. Na terenie należącym do biblioteki znajduje się także plac zabaw dla najmłodszych.

  Nasze miasto wzbogaciło się o nowoczesny, funkcjonalny, komfortowy i wielofunkcyjny, budynek biblioteki, który mamy nadzieję spełni oczekiwania mieszkańców naszego miasta i będzie chlubą i wizytówką całej gminy. Pozwoli na realizację wielu ciekawych i innowacyjnych działań kulturalnych i projektów edukacyjnych, dzięki którym biblioteka będzie  centrum informacji, kultury i edukacji naszej społeczności.

 

                                                                                        Bogusława Aleksandrowicz

                                                                                        Miejska i Gminna Biblioteka                                                                                                                          

                                                                             Publiczna „TAMA” w Brzegu Dolnym

 

Galeria: http://biblioteka.brzegdolny.pl/photogallery.php?album_id=389

 



Współpracują z nami
Współpracują z nami

Projekt i wykonanie: Krzysztof Plichta
Powered by PHP-Fusion