<p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'>Mali badacze</p><p class='opis'></p>

» Ogólnopolski DzieÅ„ GÅ‚oÅ›nego Czytania w brzeskich bibliotekach

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w brzeskich bibliotekach

Od 2001 roku, we wrzeÅ›niu obchodzimy Ogólnopolski DzieÅ„ GÅ‚oÅ›nego Czytania. ÅšwiÄ™to to zostaÅ‚o ogÅ‚oszone z inicjatywy Polskie Izby Książki, a jego celem jest propagowanie gÅ‚oÅ›nego czytania dzieciom. OddziaÅ‚ dla dzieci zaprosiÅ‚ do biblioteki starszaki z Przedszkola SamorzÄ…dowego nr 1 oraz ze SzkoÅ‚y Podstawowej nr 5. Pani bibliotekarka w przystÄ™pny sposób opowiedziaÅ‚a dzieciom o bibliotece i jej pracy. DziÄ™ki  „10 proÅ›bom książki do czytelnika”, dowiedziaÅ‚y siÄ™ one jak należy dbać o książki. WysÅ‚uchaÅ‚y również bajki: „ Kicia kocia w bibliotece”, „ JaÅ› Czytalski w bibliotece” i „Dzikoludek”. OgromnÄ… radość sprawiÅ‚o dzieciom oglÄ…danie książek i gazetek. MiÅ‚ym akcentem na zakoÅ„czenie spotkania byÅ‚o wrÄ™czenie zakÅ‚adki do książek, które każdy ze starszaków dostaÅ‚ w prezencie.  W dniach 27 i 30 wrzeÅ›nia, bibliotekarka z filii bibliotecznej na Starówce odwiedziÅ‚a pierwszoklasistów oraz grupÄ™ przedszkolnÄ… 5 i 6-latków. NajmÅ‚odsi uczestnicy wysÅ‚uchali historii o Franklinie i zagubionej książce z biblioteki. ByÅ‚a to ciekawa opowieść uczÄ…ca przyjaźni, odpowiedzialnoÅ›ci i rozwijania wÅ‚asnych pasji. Natomiast uczniowie pierwszej klasy zapoznali siÄ™ z książkÄ… Agaty Widzowskiej pod tytuÅ‚em „Psierociniec”. To z kolei emocjonujÄ…ca opowieść o psie Remiku i jego przygodach, które wydarzyÅ‚y siÄ™ naprawdÄ™. ChciaÅ‚oby siÄ™ jeszcze powiedzieć, że to pies z duszÄ…, bo byÅ‚ przecież psem - poetÄ…, który nawet w schronisku nie straciÅ‚ humoru ani weny. ZajÄ™cia zostaÅ‚y urozmaicone turniejem dotyczÄ…cym znajomoÅ›ci bajek znanych i lubianych; dzieci aktywnie w nim uczestniczyÅ‚y i wyraziÅ‚y chęć ponownego spotkania w bibliotece. Filia nr:3 wzięła udziaÅ‚ w akcji Dnia GÅ‚oÅ›nego Czytania, w dniach: 27.9 i 30.09. Bibliotekarka odwiedziÅ‚a dzieci z Przedszkola nr:3. W grupie IV i V dzieci poznaÅ‚y bohaterkÄ™ książki, OlÄ™, która rozumie mowÄ™ zwierzÄ…t. Tym razem wybraÅ‚a siÄ™ ona na biegun póÅ‚nocny, aby pomóc niedźwiadkowi, który zgubiÅ‚ siÄ™ i szuka mamy. Wyprawa peÅ‚na przygód zakoÅ„czyÅ‚a siÄ™ szczęśliwie. Dzieci z zainteresowaniem wysÅ‚uchaÅ‚y opowieÅ›ci M. Doinet „Nie jesteÅ› już sam niedźwiadku”. OdpowiadaÅ‚y na pytania, same również je zadawaÅ‚y. W grupach II i III, przedszkolaki poznaÅ‚y książkÄ™ E. Barskiej „Reksio pomaga innym”. MÅ‚odszym dzieciom pani bibliotekarka przeczytaÅ‚a historiÄ™ Å›winki Balbinki, która wybiegÅ‚a na drogÄ™, powodujÄ…c wypadek. Na szczęście przygoda niefrasobliwej Å›winki skoÅ„czyÅ‚a siÄ™ dobrze. Przedszkolaki z grupy III poznaÅ‚y kozÄ™ MalwinkÄ™. I tym razem Reksio i przyjaciele nie zawiedli jej, pomagajÄ…c, gdy byÅ‚o to potrzebne. Kiedy spotkania dobiegaÅ‚y koÅ„ca, dzieci recytowaÅ‚y wierszyk, jedna z grup taÅ„czyÅ‚a, inne Å›piewaÅ‚y piosenki. Filia nr 2 w Pogalewie Wielkim, w szkole podstawowej, zorganizowaÅ‚a DzieÅ„ GÅ‚oÅ›nego Czytania w dniach 24, 27 i 30 wrzeÅ›nia. W klasach od IV –VIII przez wybrane dzieci  zostaÅ‚y przeczytane nowele:  B. Prusa „Katarynka” oraz   M. DÄ…browskiej „Dym”, w mÅ‚odszych grupach, zerowych -  „Wiewiórki które nie chciaÅ‚y siÄ™ dzielić”. Ta książeczka  wspaniale wspiera rozwój  dziecka, pobudza wyobraźniÄ™ i kreatywne myÅ›lenie. OdbyÅ‚y siÄ™ również dyskusje dotyczÄ…ce przeczytanej książeczki. W klasie II przeczytano baśń CH. H. Andersena „Calineczka”, dzieci wykonaÅ‚y także prace plastyczne dotyczÄ…ce przeczytanej baÅ›ni. Najważniejszymi beneficjentami Dnia GÅ‚oÅ›nego Czytania sÄ… dzieci. Czytanie na gÅ‚os stymuluje ich rozwój, wzbogaca sÅ‚ownictwo i pobudza wyobraźniÄ™.