<p class='opis'></p><p class='opis'>Mali badacze</p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p>

» Maj miesiÄ…cem bibliotek i promocji czytelnictwa

Maj miesiÄ…cem bibliotek i promocji czytelnictwa

BibliotecznÄ… filiÄ™ na Starówce, dnia 14 maja odwiedziÅ‚a najmÅ‚odsza grupa przedszkolaków. ByÅ‚a to okazja  do zapoznania dzieci z przestrzeniÄ… bibliotecznÄ…,wprowadzenia ich w Å›wiat bajek oraz wyrobienie umiejÄ™tnoÅ›ci wspóÅ‚dziaÅ‚ania i wspóÅ‚pracy w grupie. Nie zabrakÅ‚o zgadywanek, zagadek i czytania bajek. Natomiast 21 maja, uczniowie klas 6 SzkoÅ‚y Podstawowej nr 1, mieli okazjÄ™ obejrzeć pokaz multimedialny, przygotowany przez bibliotekarkÄ™ z filii nr 1, pod hasÅ‚em: ”Ciekawostki ze Å›wiata bibliotek i książek”. Uczestnicy spotkania zapoznali siÄ™ z najciekawszymi książnicami wiedzy znajdujÄ…cymi w Polsce oraz na caÅ‚ym Å›wiecie. Podczas prezentacji obejrzeli mnóstwo rekordów zwiÄ…zanych z książkami, m.in.: najmniejszÄ… i najgrubszÄ… książkÄ™ Å›wiata, najdroższÄ… i najbardziej poczytnÄ…, a także najciekawsze ze wzglÄ™du na ich formÄ™.

Maj to miesiÄ…c szczególny dla naszej Ojczyzny. W pierwszych trzech dniach maja obchodzone sÄ… bowiem w Polsce Å›wiÄ™ta upamiÄ™tniajÄ…ce najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisaÅ‚y siÄ™ w historii polskiej paÅ„stwowoÅ›ci.Z racji tegow Filii nr 2 w  Pogalewie Wielkim odbyÅ‚a siÄ™ lekcja biblioteczna. TematykÄ… tych zajęćbyÅ‚a pogadanka o rozbudzaniu szacunku do ludzi pracy, symbolach narodowych, patriotyzmie i znaczeniu Ojczyzny w naszym życiu.      W czasie zajęć czytelniczych dzieciomzostaÅ‚y przeczytane wiersze o tematyce patriotycznej: Cz. Janczarski „Flaga"; W.  BeÅ‚za „Polak MaÅ‚y”; S. Aleksandrzak „Rocznica”; M.  Arct „Trzeci Maj”.  Podczas zajęć uczniowie wykonywali z krepiny biaÅ‚o- czerwonÄ… flagÄ™, malowali godÅ‚o Polski oraz symbol narodowy.

W dniach 17-20 maja  bibliotekarka  Filii nr 3 zaprosiÅ‚a uczniów  klas „0” ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ Podstawowych  nr 1 na oÅ›. WarzyÅ„ na pogadankÄ™  pt. „ Z wizytÄ… u pana Andersena”.  Dzieci zobaczyÅ‚y portret najbardziej znanego autora baÅ›ni na Å›wiecie. Na mapie Europy odnaleźli DaniÄ™ ojczyznÄ™ pisarza. Poznali ciekawe fakty z dÅ‚ugiego życia pana Andersena. Dowiedzieli siÄ™ co lubiÅ‚ robić w dzieciÅ„stwie a jakie miaÅ‚ pasje bÄ™dÄ…c dorosÅ‚ym, ile baÅ›ni napisaÅ‚, która z nich byÅ‚a jego ulubionÄ…. Uczniowie odpowiedzieli na wiele pytaÅ„ quizu sprawdzajÄ…cego znajomość baÅ›ni. Spotkanie zachÄ™ciÅ‚o dzieci do zapoznania siÄ™ z innymi utworami H.Ch. Andersena oraz rozbudziÅ‚o zainteresowanie cudownym Å›wiatem baÅ›ni.

Biblioteki to miejsca nie tylko interesujÄ…cych spotkaÅ„, imprez kulturalnych, ale także wielu innych inspirujÄ…cych i kreatywnych przedsiÄ™wzięć. My, bibliotekarze, staramy siÄ™ zawsze sÅ‚użyć pomocÄ… każdemu czytelnikowi, a dziÄ™ki sprawnemu funkcjonowaniu w Å›wiecie zdominowanym przez Internet i nowe technologie, możemy by być atrakcyjni zarówno dla mÅ‚odszych, jak i najstarszych czytelników z różnymi zainteresowaniami.