<p class='opis'>Mali badacze</p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p>

» Autor kryminałów retro w dolnobrzeskiej bibliotece

Autor kryminałów retro w dolnobrzeskiej bibliotece

Z okazji Tygodnia Bibliotek 2019 w dolnobrzeskiej książnicy goÅ›ciÅ‚ Krzysztof KozioÅ‚ek, dziennikarz, wydawca i autor powieÅ›ci kryminalnych, których akcja osadzona jest na Dolnym ÅšlÄ…sku. Dnia 8 maja w filiach bibliotecznych nr 2 i 3  spotkaÅ‚ siÄ™ z mÅ‚odzieżą SzkoÅ‚y Podstawowej w Pogalewie Wielkim oraz ZespoÅ‚u Szkolno – Przedszkolnego na osiedlu WarzyÅ„.

Nasz gość jest sympatycznym, skromnym, peÅ‚nym pomysÅ‚ów i energii mÅ‚odym czÅ‚owiekiem. UrodziÅ‚ siÄ™ w Zielonej Górze, obecnie mieszka w Nowej Soli. Jest absolwentem politologii. NapisaÅ‚ i wydaÅ‚ już 16 książek. Jest zapalonym kibicem żużla i miÅ‚oÅ›nikiem górskich wÄ™drówek.

W 2007 r. wydaÅ‚ debiutanckÄ… powieść sensacyjnÄ… „Droga bez powrotu”. Za KryminaÅ‚ retro „ Furia rodzi siÄ™ w SÅ‚awie” zostaÅ‚ nominowany do nagrody „Kryminalna PiÅ‚a”. Za kryminaÅ‚ retro „Wzgórze Piastów” otrzymaÅ‚ ZielonogórskÄ… NagrodÄ™ LiterackÄ… „Winiarka”.

Spotkanie z dolnobrzeskÄ… mÅ‚odzieżą miaÅ‚o intrygujÄ…cy tytuÅ‚ „ Miliard powodów dla których kapitalna znajomość jÄ™zyka polskiego siÄ™ opÅ‚aca”. Pisarz staraÅ‚ siÄ™ przekonać uczniów, że znajomość jÄ™zyka polskiego przydaje siÄ™ w każdej sferze życia i bez wzglÄ™du na wykonywany zawód. ZaprezentowaÅ‚ na slajdach przykÅ‚ady bÅ‚Ä™dów jÄ™zykowych, które można dostrzec w prasie, reklamach, telewizji. Uczniowie mieli za zadanie odnaleźć bÅ‚Ä™dy w prezentowanych materiaÅ‚ach.

W trakcie popoÅ‚udniowego spotkania z dorosÅ‚ymi czytelnikami w bibliotece gÅ‚ównej autor opowiadaÅ‚ o trudnej i żmudnej pracy, jakÄ… musi wykonać pisarz, który decyduje siÄ™ stworzyć kryminaÅ‚ retro. Jakie trudnoÅ›ci napotyka na swojej drodze, z czym musi siÄ™ zmierzyć aby dotrzeć do źródeÅ‚ historycznych jeÅ›li chce odtworzyć detale życia codziennego opisywanej epoki. ZdradziÅ‚ nam skÄ…d czerpie tematy do książek, jak zbiera materiaÅ‚y oraz jak wybiera nazwiska swoich bohaterów.

Nie obyÅ‚o siÄ™ bez promocji ostatniej książki „Nad Åšnieżnymi KotÅ‚ami”, której akcja toczy siÄ™ w  Szklarskiej PorÄ™bie ( ówczesnej Schreiberhau ), na krótko przed wybuchem II wojny Å›wiatowej.

Spotkanie przebiegaÅ‚o w miÅ‚ej atmosferze, nie zabrakÅ‚o anegdot z zawodowego życia naszego goÅ›cia jako pisarza, wydawcy i dystrybutora swoich książek. Pan Krzysztof zaprezentowaÅ‚ nam ciekawÄ… formÄ™ promocji swoich książek – pÅ‚aszcz uszyty z okÅ‚adek. Leży na nim doskonale.

Pisarzowi życzymy wielu ciekawych pomysÅ‚ów na powieÅ›ci kryminalne. A może zechce akcjÄ™ swojej kolejnej powieÅ›ci umieÅ›cić w realiach historycznych naszego miasta ?

Zapraszamy po książki Krzysztofa Koziołka do naszych bibliotek.

Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu DKK na Dolnym ÅšlÄ…sku, sfinansowano ze Å›rodków Instytutu Książki w Krakowie.

Galeria: http://www.biblioteka.brzegdolny.pl/photogallery.php?album_id=363