<p class='opis'></p><p class='opis'>Mali badacze</p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p>

» Chagall - miÅ‚ość i wiara

Chagall - miłość i wiara

Pod takim tytuÅ‚em 24 kwietnia odbyÅ‚o siÄ™ spotkanie w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Brzegu Dolnym z panem SÅ‚awomirem PiechotÄ…, prawnikiem i parlamentarzystÄ…, który opowiedziaÅ‚ o swoim zamiÅ‚owaniu i pasji jakÄ… jest twórczość Marca Chagalla.

Marc Chagall byÅ‚ malarzem i grafikiem żydowskiego pochodzenia. Jego twórczość trudno jednoznacznie okreÅ›lić, ponieważ w jego dzieÅ‚ach odnaleźć można wiele stylów. Najbardziej imponujÄ…cy wydaje siÄ™ talent do operowania kolorem, dziÄ™ki któremu jego obrazy sÄ… niezwykle żywe, a witraże zapierajÄ… dech w piersiach. Artysta bardzo czÄ™sto nawiÄ…zywaÅ‚ do Biblii, ponieważ zawsze urzeczony byÅ‚ sugestywnoÅ›ciÄ… i plastycznoÅ›ciÄ… scen biblijnych. PorównywaÅ‚ to do poezji a także odnajdywaÅ‚ analogie do życie codziennego.

To właśnie witraże w Kościele św. Szczepana w Moguncji rozbudziły w panu Sławomirze zainteresowanie życiem i działalnością artysty. Zainteresowanie tak wielkie, że nasz gość zwiedził wiele miejsc związanych Chagallem m.in. Muzeum Biblijne w Nicei, Synagogę Abbell w Hadassah (Izrael), Katedrę św. Szczepana w Metzu (Francja).

Uczestnicy spotkania mieli okazjÄ™ obejrzeć przygotowanÄ… prezentacjÄ™ multimedialnÄ…, w której to umieÅ›ciÅ‚ wiele zdjęć ze swoich podróży Å›ladami Chagalla, a także najważniejsze lub najciekawsze informacje o artyÅ›cie okraszone licznymi anegdotami z życia i dziaÅ‚alnoÅ›ci artystycznej.

Pan SÅ‚awomir, jak sam podkreÅ›laÅ‚, nie jest historykiem sztuki ani malarzem ale z pewnoÅ›ciÄ… każdy z uczestników potwierdzi, że o twórczoÅ›ci Chagalla opowiadaÅ‚ z pasjÄ… i wiedzÄ…, której nie powstydziÅ‚by siÄ™ niejeden specjalista w tej dziedzinie. ZdradziÅ‚ uczestnikom swoje marzeniem, jakim jest podróż do Witebska (BiaÅ‚oruÅ›), gdzie urodziÅ‚ siÄ™ artysta. Wyrażamy życzenie rychÅ‚ego speÅ‚nienia tego marzenia, które da nam pretekst do kolejnego spotkania.

Pan SÅ‚awomir przekazaÅ‚ do ksiÄ™gozbioru bibliotecznego album zawierajÄ…cy jego komentarz dotyczÄ…cy witraży Marca Chagalla. ZachÄ™camy do zapoznania siÄ™ z tÄ… pozycjÄ… nie tylko pasjonatów ale także osoby, które dopiero zaczynajÄ… swojÄ… przygodÄ™ ze sztukÄ….

Galeria: http://www.biblioteka.brzegdolny.pl/photogallery.php?album_id=361