<p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'>Mali badacze</p><p class='opis'></p><p class='opis'></p>

» Literacka Nagroda Nobla

news: Llosa.jpgLaureatem Literackiej Nagrody Nobla za rok 2010 zosta³ Mario Vargas Llosa.

Peruwiañski pisarz, dramaturg, eseista, dziennikarz, krytyk literacki, okazyjnie polityk, niespokojny duch, cz³owiek o niesamowitej ¿ywotno¶ci i pracowito¶ci. Wymieniany jednym tchem z Marquezem, Cortazarem i Fuentesem.

Niektórzy krytycy za najwa¿niejsz± powie¶æ Llosy uwa¿aj± Rozmowa w Katedrze. W tej powie¶ci politycznej autor, nie rezygnuj±c z w±tku sensacyjnego, przedstawia przekrój spo³eczeñstwa peruwiañskiego i mechanizmy w³adzy dyktatorskiej w krajach latynoamerykañskich.

Miêdzynarodowy sukces odnios³a powie¶æ Pantaleon i wizytantki. Z kolei powie¶æ Zielony Dom, zosta³a nagrodzona Miêdzynarodow± Nagrod± Literack± im. Romulo Gallegosa oraz Peruwiañsk± Nagrod± w dziedzinie powie¶ci.

Inne utwory peruwiañskiego pisarza to: opowiadania Szczeniaki oraz powie¶ci: ¦wiêto koz³a, Pochwa³a macochy, Ciotka Julia i skryba, Wojna koñca ¶wiata, Kto zabi³ Palomina Molero?, Gawêdziarz, Zeszyty don Rigoberta.

¼ród³o: http://ksiazki.wp.pl