<p class='opis'>Mali badacze</p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p>
Nawigacja
Kalendarz
Po Wt Ĺšr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28    

Brak wydarzeń.

Nowości wydawnicze
Ankieta
W jaki sposób najczęciej trafiasz na ciekawe książki?

samodzielnie wyszukuję książki na półce w bibliotece

ciekawe ksiÄ…ĹĽki poleca mi bibliotekarz

polecenia rówieśników, rodziny, znajomych

czytanie recenzji w prasie lub gazetek w bibliotece

inne

» Podsumowanie zajęć wakacyjnych 2016 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży


Podsumowanie zajęć wakacyjnych 2016 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

W ubiegłym tygodniu odbyły się ostatnie z zajęć wakacyjnych przygotowanych przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży.

     W pierwszym tygodniu sierpnia odbyły się warsztaty z cyklu Z pismem poprzez wieki podczas których uczestnicy poznawali jak długa i szeroka jest historia pisma. Podczas zajęć pt. Mali jaskiniowcy dzieci obejrzały bajkę edukacyjn± o Neandertalczykach a także poznały pierwsze zal±żki „pisma” jakimi były malowidła naskalne (piktogramy). Dowiedziały się, dlaczego ludzie pierwotni mieszkali w jaskiniach, co jedli i z czego wykonywali narzędzia. Następnie, przy wykorzystaniu papieru pakowego oraz kartonowych pudeł budowali własne jaskinie, w których węglem sami tworzyli malowidła przedstawiaj±ce zwierzęta, ro¶liny oraz ludzi pierwotnych. 

    Zajęcia pt. Mali Sumerowie również rozpoczęły się od filmu animowanego – tym razem dotyczył on pierwszych cywilizacji. Dzieci zapoznały się z losami człowieka zaraz „po wyj¶ciu z jaskini” oraz jak powstawały pierwsze osady, jakie było pierwsze pismo i jakiego narzędzia do tego używano. Mowa oczywi¶cie o tabliczka glinianych na których uwieczniano pierwsze starożytne dzieła z dziedzin religijnych, medycznych b±dĽ prawnych. Uczestnikom najbardziej do gustu przypadło pisanie na tabliczkach glinianych pismem klinowym z przygotowanego wzoru. Dzieci otrzymały kawałki gliny oraz wykałaczki, którymi miały odwzorować litery alfabetu sumeryjskiego. Następnie je¶li miały ochotę mogły wykonywać z kawałka gliny dowolne figury, naczynia i rzeĽby. 

    Na ostatnich zajęciach z cyklu pt. Mali Indianie dzieci poznały tzw. pismo supełkowe (kipu), które stosowane było przez starożytnych Indiach do zapamiętywania informacji liczbowych. Dzieci  wykonywały własnoręcznie supełki a także bransoletki z koralików oraz papierowe pióropusze, dzięki którym możliwe było przyjęcie ich do Plemienia Czytelników, gdzie starszyzna plemienna nadawała im nowe imiona, nakładaj±c na ich twarze barwy plemienne.

    W drugim tygodniu zostały przeprowadzone zajęcia typowo plastyczno-techniczne. Podczas Stacji Warzywkowo dzieci tworzyły przy pomocy różnych jarzyn, wykałaczek i pinezek warzywne ludziki i zwierz±tka. Temat zajęć zwi±zany był poniek±d ze zbliżaj±c± się jesieni± (której, oczywi¶cie, niewielu chce :) ) oraz warto¶ciami odżywczymi, które warzywa dostarczaj± naszemu organizmowi. WyobraĽnia dzieci była zaskakuj±ca, gdyż z pozornie zwykłych marchewek, buraczków, ziemniaków i kolb kukurydzy powstały wymy¶lne stworki i zwierzaczki :)

    Akademia rysowania prof. Temperówki wydawałaby się tradycyjnymi zajęciami plastycznymi, jednakże wcale tak nie było! :) Dzieci losowały karteczki z rymowanymi zagadkami dotycz±cymi zawodów - ich zadaniem było odgadn±ć i narysować na arkuszu papieru miejsce w którym osoba z zagadki pracuje, i w taki sposób stworzyć plan miasta. ALE!  trzeba było pamiętać o ulicach, chodnikach i ¶cieżkach rowerowych a także terenach  zielonych i domach mieszkalnych. Następnie drog± wyborów został mianowany burmistrz, który przeci±ł czerwon± wstęgę przy wjeĽdzie do miasteczka oraz nadał mu nazwę Rysunkowo.



Współpracują z nami
Współpracują z nami

Projekt i wykonanie: Krzysztof Plichta
Powered by PHP-Fusion