Ferie zimowe sÄ… ulubionÄ… przez dzieci formÄ… spÄ™dzania wolnego czasu. W organizacjÄ™ zajęć dla dzieci, które pozostaÅ‚y w swoim rodzinnym mieÅ›cie, wÅ‚Ä…czyÅ‚a siÄ™ Biblioteka Publiczna oraz jej filie.
Ferie w Oddziale dla dzieci i mÅ‚odzieży rozpoczęły siÄ™ od kodowania robota Photon. Podczas zajęć dzieci mogÅ‚y poznać jÄ™zyk programowania. Każdy mógÅ‚ na tablecie zaprogramować robota – jego ruchy, kolor czuÅ‚ek a nawet odgÅ‚osy.
ChÄ™tni mogli także wziąć udziaÅ‚ w turnieju gier planszowych. W dniu wieloryba i kota dowiedzieli siÄ™ różnych ciekawostek o tych zwierzÄ™tach z przygotowanych prezentacji multimedialnych przez bibliotekarkÄ™. W czasie zajęć plastycznych wyklejali postać wieloryba wyklejankÄ… a koty z plasteliny i modeliny.
„Kubeczkowy zawrót gÅ‚owy” to temat ostatnich zajęć zorganizowanych w bibliotece w ramach ferii. Uczestnicy spotkania dowiedzieli siÄ™ na czym polega jÄ™zyk kodowania, jak go rozszyfrowywać . Dużo emocji wÅ›ród dzieci wzbudziÅ‚o ukÅ‚adanie wedÅ‚ug szyfru kolorowych kubeczków. PosÅ‚użyÅ‚y one również do gry w „kóÅ‚ko i krzyżyk”, ukÅ‚adaniu budowli , wież i odwzorowywaniu zaproponowanych ukÅ‚adów kubków. Wszystkie zadania wymagaÅ‚y od uczestników wiele cierpliwoÅ›ci, kreatywnoÅ›ci oraz umiejÄ™tnoÅ›ci logicznego myÅ›lenia.
Zajęcia bardzo się dzieciom podobały , chętnie brały w nich udział i świetnie radziły sobie z nowymi wyzwaniami.
Ferie zimowe, w filii bibliotecznej na Starówce, rozpoczÄ™liÅ›my od zajęć plastycznych, na których uczestnicy tworzyli zimowe krajobrazy. Prace wykonane zostaÅ‚y technikÄ… malowania biaÅ‚Ä… farbÄ… na ciemnym tle. Na koniec przepiÄ™kne dzieÅ‚a przyozdabialiÅ›my pereÅ‚kami i wycinankami.
Na kolejnych zajÄ™ciach dzieci uczyÅ‚y siÄ™ podstaw programowania robota edukacyjnego Photon. Na poczÄ…tku dzieci uczyÅ‚y siÄ™ programować ruchy robota, wydawać nim dźwiÄ™ki, zmieniać barwÄ™ czuÅ‚ek oraz oczu robota. OdbywaÅ‚o siÄ™ to w prosty i intuicyjny dla dzieci sposób, poprzez rysowanie palcem na tablecie Å›cieżek ruchu oraz dodawanie specjalnych akcji zmiany koloru czy dźwiÄ™ku. Wszystkie zadania byÅ‚y wykonywane i testowane na specjalnej macie przypominajÄ…cej wzór szachownicy. DziÄ™ki temu, można byÅ‚o dokÅ‚adnie sprawdzać wyniki na symbolach, kierunkach, kolorach, ilustracjach czy wspóÅ‚rzÄ™dnych.
Na nastÄ™pnych zajÄ™ciach z programowania dzieci poznaÅ‚y pojÄ™cie funkcji i uczyÅ‚y siÄ™ jak je wykorzystywać w celu skrócenia uÅ‚ożonego programu. ByÅ‚y to ćwiczenia wymagajÄ…ce zrozumienia znacznie trudniejszych ciÄ…gów logicznych, ale po opanowaniu podstaw, nie sprawiaÅ‚y one dzieciom żadnych problemów. ZajÄ™cia z programowania cieszyÅ‚y siÄ™ wÅ›ród uczestników szczególnym uznaniem. Planujemy w przyszÅ‚oÅ›ci kontynuować tego typu spotkania, gdyż rozwijajÄ… nie tylko wyobraźniÄ™ przestrzennÄ…, lecz także uczÄ… planowania i przewidywania.
Galeria: http://www.biblioteka.brzegdolny.pl/photogallery.php?album_id=341