Dnia 17 grudnia 2015 r. o godzinie 17:00 w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie dla mieszkańców Gminy Brzeg Dolny ws. budowy nowego obiektu bibliotecznego. W spotkaniu udział wzięło 31 osób.
Przybili zostali przywitani przez Pani± Dyrektor, która dokonała wprowadzenia do problematyki poruszanej na konsultacjach. Odniosła się do obecnych warunków panuj±cych w budynku, zwróciła uwagę na problemy organizacyjne, które odbiegaj± od ogólnych standardów zw. na zły stan pomieszczeń. Wyja¶niła dlaczego jest w planie budowa nowego obiektu i dlaczego zorganizowane zostało takie spotkanie oraz jak istotne jest uzyskanie opinii od mieszkańców dotycz±ce wyposażenia i ¶wiadczonych przez bibliotekę usług.
Następnie głos zabrał insp. Marian Owsiany, pracownik działu inwestycji gminy Brzeg Dolny. Na wstępie zaznaczył, że przede wszystkim musi nast±pić realizacja projektu technicznego (budynku biblioteki) dopiero wtedy omawiane szerzej zostanie jego zagospodarowanie i tutaj bardzo istotne będ± wskazówki od mieszkańców Brzegu Dolnego. Zwrócił uwagę na fakt, że obecnie budynek nie spełnia wymogów nawet do adaptowania go na nowoczesny.
Pierwszym punktem prezentacji, który został przedstawiony była lokalizacja nowego budynku na zbiegu ulic Wyspiańskiego i Korczaka na którym obecnie znajduje się parking, plac zabaw i boisko sportowe. Wybór takiej lokalizacji został umotywowany tym, iż od strony południowej fasada budynku cały czas będzie o¶wietlona ¶wiatłem dziennym. Mieszkańców zaintrygował fakt, iż fasada będzie ze szła oraz aluminium a biologiczny dach umożliwi utworzenie na nim ogrodu.
Kolejnym punktem prezentacji była fasada nowego budynku. konstrukcja parterowa, niepodpiwniczona będzie spełniać wymogi osób niepełnosprawnych.
Następnie omówiono powierzchnię użytkow±, która będzie rozplanowana na 700 m². Wyznaczono obszar przeznaczony na salę konferencyjn±, czytelnię, k±cik dla dzieci, magazyny biblioteczne, czytelnię internetow± oraz czę¶ć biurow±. Zaznaczono, iż istnieje możliwo¶ć zmiany metrażowej przeznaczonej na poszczególne pomieszczenia je¶li zaistnieje taka konieczno¶ć.
Na zakończenie Pan Owsiany zaznaczył, iż unowocze¶niony budynek biblioteki jest niezwykle istotny w procesie integracji społecznej – dzięki niemu biblioteka uzyskuje więcej możliwo¶ci zorganizowania atrakcyjnych imprez czytelniczych oraz stwarza przestrzeń komunikacji międzyludzkiej.
W kolejnej czę¶ci spotkania obecni mogli zadawać pytania odnosz±ce się do ankiety. Mieszkańców najbardziej interesowała kwestia czasu po¶więconego na realizację projektu, na jakich zasadach odbywa się finansowanie i jakie elementy ujęte s± w programie oraz jakie s± realne szanse aby budowa ruszyła w 2016 r. Proszono również o wyja¶nienie kwestii dlaczego do tego czasu biblioteka nie uzyskała dotacji. Pozostałe pytania:
· Czy obecny budynek nie może zostać wyremontowany tak, aby spełniać standardy?
· Czy w nowej bibliotece będzie możliwo¶ć utworzenia kawiarenki dla czytelników z kaw± i herbat±?
· Czy zostanie wydzielone miejsce na realizację zajęć dla dzieci organizowanych przez Oddział dla dzieci i młodzieży?
· Czy zostanie zachowana równowaga między tradycyjnym klimatem biblioteki a nowoczesnym?
· Czy będ± używane czytniki podczas wypożyczeń bibliotecznych i w jakim stopniu będzie wymagało to przygotowania do tego czytelnika?
· Jaki będzie system wentylacyjny?
· Czy wykorzystane materiały budowlane będ± szkodliwe dla zdrowia?
Wnioski ze spotkania można wyci±gn±ć następuj±ce:
Mieszkańcy chc± budowy nowej biblioteki, gdyż chc± użytkować nowoczesne obiekty na miarę XXI w. Projekt został przyjęty z pełn± aprobat±. Zdaniem obecnych działalno¶ć biblioteki powinna zostać okazana i doceniona, gdyż atrakcyjno¶ci± oferty nie odbiega od biblioteki w Wołowie.
Aleksandra Kmicińska