<p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'>Mali badacze</p><p class='opis'></p>
Nawigacja
Kalendarz
Po Wt Åšr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Brak wydarzeń.

Nowości wydawnicze
Ankieta
W jaki sposób najczęciej trafiasz na ciekawe książki?

samodzielnie wyszukuję książki na półce w bibliotece

ciekawe książki poleca mi bibliotekarz

polecenia rówieśników, rodziny, znajomych

czytanie recenzji w prasie lub gazetek w bibliotece

inne

» Mali badacze


news: 123.JPGW dniach 10-12 stycznia 2011r. odby³o siê szkolenie specjalistyczne, które mia³o miejsce 60 km od Warszawy w prze¶licznym miejscu - w Pa³acu £ochów. W szkoleniu uczestniczy³ pracownik naszej biblioteki wraz z zaprzyja¼nionym z nasz± placówk± rodzicem.

„Mali badacze” - bo tak zosta³o nazwane to szkolenie, zrealizowane zosta³o w ramach projektu Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeñskiego „Biblioteczne zajêcia dla dzieci i rodziców”. Projekt ten realizowany jest dziêki wsparciu Fundacji Rozwoju Spo³eczeñstwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Szkolenie po raz pierwszy zorganizowane zosta³o dla bibliotekarzy. Wcze¶niej w projekcie uczestniczyli nauczyciele ze szkó³, przedszkoli oraz pedagodzy. W szkoleniu „Mali badacze” uczestniczy³o 10 bibliotek z ca³ej Polski z których zosta³y oddelegowane po 2 osoby, czyli grupa szkol±cych siê liczy³a 20 osób + 2 trenerki.

Metoda projektów polega na praktycznym dzia³aniu dotycz±cym realizacji pewnego zadania, które zaproponowa³y dzieci lub Bibliotekarz. Prowadz±cy bêd± tu jedynie osobami wspomagaj±cymi, wyzwalaj±cymi inicjatywê dziecka. Projekt skierowany jest do dzieci w wieku od 3 do 10 lat i ich rodziców .

Podstawowym celem programu jest zaciekawienie dzieci zachodz±cymi zjawiskami w otaczaj±cym ich ¶wiecie. Mali badacze bêd± mieli okazjê:

  • stawiaæ hipotezy i sprawdzaæ ich prawdziwo¶æ,
  • przeprowadzaæ proste do¶wiadczenia, eksperymenty oraz obserwacje,
  • rozwijaæ pozytywne emocje i twórcze my¶lenie,
  • proponowaæ w³asne warianty do¶wiadczeñ i eksperymentów,
  • oraz korzystaæ z wielu ¼róde³ informacji –ksi±¿ek, Internetu, rozmów, wywiadów z ekspertami i innych rzeczy.

To, co wyró¿nia ten projekt spo¶ród innych metod to przede wszystkim mo¿liwo¶æ dokonywania przez dziecko wyboru, to ono samo wybiera sobie stopieñ zaanga¿owania w przebieg zajêæ, oraz w³asnej aktywno¶ci. Pomys³ na projekt zale¿y przede wszystkim od zainteresowañ dzieci, tego, co w danym momencie ich zajmuje. Czy jest to np. jajko, kamieñ, d³ugopis czy te¿ inny przedmiot. My nie narzucamy nic z góry, dlatego te¿ ka¿dy z projektów bêdzie inny, inaczej siê rozwija³. Wszystko bêdzie zale¿a³o od dzieci od ich chêci, zainteresowania i zaanga¿owania.

Dzieci maj± potrzebê odkrywania, zrozumienia ¶wiata, wszystkiego chc± dotkn±æ spróbowaæ, buduj± w³asne teorie i ten w³a¶nie projekt daje taki mo¿liwo¶ci. Mali badacze bêd± dysponowali kuferkiem badacza, który bêdzie wyposa¿ony w gumowe rêkawiczki, fiolki do zbierania próbek, mikroskop, wagê szalkow±, ¶rubokrêty, m³otek i wiele, wiele innych rzeczy, które na pewno dostarcz± m³odym odkrywcom mnóstwo frajdy.

Rodzice podczas realizacji projektu mog± byæ pomocni w organizacji zajêæ np. w terenie, zdobywaniu materia³ów i informacji, okazów badawczych oraz w prezentacji koñcowej. Niektórzy rodzice mog± byæ przydatni równie¿, jako eksperci. Poniewa¿ mo¿e siê zdarzyæ, ¿e przy omawianym temacie np. pies, który¶ z rodziców jest weterynarzem.

Takie relacje mog± byæ bardzo ciekawym do¶wiadczeniem i wp³yn±æ na zacie¶nienie kontaktów miêdzy rodzicami i dzieæmi.

Kuferek badacza ma dotrzeæ do naszej biblioteki w po³owie lutego. Rozpoczêcie projektu planujemy na ferie, dlatego te¿ ju¿ teraz zapraszamy wszystkich chêtnych do zapisywania siê w naszej Bibliotece, drog± mailowa (biblioteka.brzegdolny[at]gmail.com), telefoniczn± lub osobi¶cie.

Serdecznie zapraszamy!

info: http://www.frd.org.pl/



Współpracują z nami
Współpracują z nami

Projekt i wykonanie: Krzysztof Plichta
Powered by PHP-Fusion