<p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'>Mali badacze</p>

»Uri Orlev "Wyspa na ulicy Ptasiej"

news: wyspa.jpgJest rok 1943. Jedenastoletni Alek mieszka wraz ze swoim ojcem w warszawskim getcie. Matka pewnego dnia nie wrcia do domu – tak po prostu. Posza do przyjaciki i lad po niej zagin. Takie byy czasy. Wszdzie panuj terror, strach, gd, mier. Podczas deportacji ydw do obozu koncentracyjnego Alkowi udaje si uciec i schroni w ruinach domu. Krtko przed ucieczk chopiec obiecuje ojcu, e bdzie czeka na niego w zniszczonym domu. Jego nowa kryjwka, to wanie tytuowa wyspa na ulicy Ptasiej. To analogia do wyspy, na ktrej wyldowa Robinson Kruzoe – do ktrej nawizuje sam Autor w sowie wstpnym. To te symbol wielu podobnych miejsc, jakie mogy istnie w czasie II wojny wiatowej, a ktre suyy ydom za kryjwk. Dookoa panuj burze, sztormy, huragany jak na prawdziwym morzu - przeladowania i deportacje ydw, powstanie w getcie, wojna. A na tej malekiej wyspie chopiec, ktremu wojna odebraa dziecistwo, walczy przez kilka miesicy o przeycie. Si dodaje przyjacika – maa biaa mysz. I cho wiele momentw opisanych w tej ksice zakrawa o nieprawdopodobne, niewyobraalne, pono wanie wiele z nich dotyka sam osob autora, odnosi si do jego osobistych przey. Autor rocznik 1931 by w 1943 mniej wicej w wieku Alka i te przeszed przez pieko Getta. Zreszt lady z yciorysu autora mona pono znale w innych ksikach, ktre poruszaj temat wojny. Ukazay si na caym wiecie, s nagradzane i wyrniane. W Polce – niestety s dostpne tylko dwa tytuy –Wyspa i dla najmodszychBabcia robi na drutach z ilustracjami Marty Ignerskiej.