<p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'>Mali badacze</p>

»Uri Orlev "Wyspa na ulicy Ptasiej"

news: wyspa.jpgJest rok 1943. Jedenastoletni Alek mieszka wraz ze swoim ojcem w warszawskim getcie. Matka pewnego dnia nie wróci³a do domu – tak po prostu. Posz³a do przyjació³ki i ¶lad po niej zagin±³. Takie by³y czasy. Wszêdzie panuj± terror, strach, g³ód, ¶mieræ. Podczas deportacji ¯ydów do obozu koncentracyjnego Alkowi udaje siê uciec i schroniæ w ruinach domu. Krótko przed ucieczk± ch³opiec obiecuje ojcu, ¿e bêdzie czeka³ na niego w zniszczonym domu. Jego nowa kryjówka, to w³a¶nie tytu³owa wyspa na ulicy Ptasiej. To analogia do wyspy, na której wyl±dowa³ Robinson Kruzoe – do której nawi±zuje sam Autor w s³owie wstêpnym. To te¿ symbol wielu podobnych miejsc, jakie mog³y istnieæ w czasie II wojny ¶wiatowej, a które s³u¿y³y ¯ydom za kryjówkê. Dooko³a panuj± burze, sztormy, huragany jak na prawdziwym morzu - prze¶ladowania i deportacje ¯ydów, powstanie w getcie, wojna. A na tej maleñkiej wyspie ch³opiec, któremu wojna odebra³a dzieciñstwo, walczy przez kilka miesiêcy o prze¿ycie.  Si³ dodaje przyjació³ka – ma³a bia³a mysz. I choæ wiele momentów opisanych w tej ksi±¿ce zakrawa o nieprawdopodobne, niewyobra¿alne, ponoæ w³a¶nie wiele z nich dotyka sam± osobê autora, odnosi siê do jego osobistych prze¿yæ. Autor rocznik 1931 by³ w 1943 mniej wiêcej w wieku Alka i te¿ przeszed³ przez piek³o Getta. Zreszt± ¶lady z ¿yciorysu autora mo¿na ponoæ znale¼æ w innych ksi±¿kach, które poruszaj± temat wojny. Ukaza³y siê na ca³ym ¶wiecie, s± nagradzane i wyró¿niane. W Polce – niestety s± dostêpne tylko dwa tytu³y –Wyspa i dla najm³odszych Babcia robi na drutach z ilustracjami Marty Ignerskiej.