<p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'>Mali badacze</p><p class='opis'></p>

»Becoming : moja historia

Michelle Obama opisuje doÅ›wiadczenia, które jÄ… uksztaÅ‚towaÅ‚y – od dzieciÅ„stwa w poÅ‚udniowym Chicago, przez lata godzenia macierzyÅ„stwa z karierÄ…, aż do czasu spÄ™dzonego w najsÅ‚ynniejszym domu Å›wiata. Z niebywaÅ‚Ä… szczeroÅ›ciÄ…, odwagÄ… i humorem odkrywa kulisy swojego życia rodzinnego. Opisuje, jak Obamowie znaleźli siÄ™ w centrum zainteresowania Å›wiatowych mediów i jak wyglÄ…daÅ‚o ich życie w BiaÅ‚ym Domu przez osiem kluczowych lat, kiedy poznawaÅ‚a AmerykÄ™, a Ameryka poznawaÅ‚a jÄ…. To zaskakujÄ…co intymny rozrachunek z życiem kobiety wrażliwej i stanowczej, która konsekwentnie odmawiaÅ‚a speÅ‚niania oczekiwaÅ„ innych i której historia zachÄ™ca, by pójść w jej Å›lady.

"Nie wiem wszystkiego o Ameryce, o życiu, o tym, co przyniesie przyszÅ‚ość. Znam jednak siebie. Mój ojciec Fraser nauczyÅ‚ mnie ciężko pracować, czÄ™sto siÄ™ Å›miać i dotrzymywać sÅ‚owa. Moja matka Marian pokazaÅ‚a mi, jak samodzielnie myÅ›leć i korzystać z wÅ‚asnego gÅ‚osu. W naszym zatÅ‚oczonym mieszkanku na South Side w Chicago pokazali mi, że należy doceniać wartość historii: naszej rodziny, mojej wÅ‚asnej, kraju. Nawet jeÅ›li bywa brzydka lub niedoskonaÅ‚a. Nawet jeÅ›li odcisnęła gÅ‚Ä™bsze piÄ™tno, niżbyÅ›my chcieli. Twojej historii nikt ci nie odbierze. Należy do ciebie."
z Przedmowy

Osobiste wspomnienia najbardziej lubianej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych.

Kiedy byÅ‚a maÅ‚Ä… dziewczynkÄ…, caÅ‚y Å›wiat Michelle Robinson stanowiÅ‚o poÅ‚udniowe Chicago. To tam dzieliÅ‚a sypialniÄ™ z bratem Craigiem, z którym w parku bawiÅ‚a siÄ™ w berka, i tam jej rodzice, Fraser i Marian Robinsonowie, wychowywali jÄ… na otwartÄ… i odważnÄ… osobÄ™. Ale życie wkrótce zabraÅ‚o Michelle znacznie dalej: z korytarzy Princeton, gdzie dowiedziaÅ‚a siÄ™, jak to jest być jedynÄ… czarnÄ… kobietÄ… w grupie, do szklanej biurowej wieży, gdzie pracowaÅ‚a jako wpÅ‚ywowa prawniczka do spraw korporacyjnych – i gdzie pewnego letniego poranka w jej biurze pojawiÅ‚ siÄ™ student prawa, niejaki Barack Obama, wywracajÄ…c do góry nogami wszystkie jej misternie uÅ‚ożone plany.

W książce Michelle Obama po raz pierwszy opisuje wczesne lata swojego małżeÅ„stwa, kiedy walczyÅ‚a o zachowanie równowagi miÄ™dzy pracÄ…, rodzinÄ… a szybko rozwijajÄ…cÄ… siÄ™ politycznÄ… karierÄ… męża. Wrzuca czytelnika w sam Å›rodek prywatnych rozmów o tym, czy Barack powinien ubiegać siÄ™ o prezydenturÄ™, oraz jego późniejszej kampanii prezydenckiej, w której staÅ‚a siÄ™ postaciÄ… tyleż popularnÄ…, co krytykowanÄ…. PiszÄ…c z niebywaÅ‚ym wdziÄ™kiem, humorem i szczeroÅ›ciÄ…, odkrywa kulisy swojego życia rodzinnego. Opisuje, jak Obamowie znaleźli siÄ™ w centrum zainteresowania Å›wiatowych mediów i jak wyglÄ…daÅ‚o ich życie w BiaÅ‚ym Domu przez osiem kluczowych lat, kiedy poznawaÅ‚a AmerykÄ™, a Ameryka poznawaÅ‚a jÄ….

„Becoming – Moja historia” zabierze czytelników i do skromnej kuchni w Iowa, i do sal balowych w paÅ‚acu Buckingham, ukazujÄ…c momenty zachwytu, smutku i olbrzymiej wytrwaÅ‚oÅ›ci, ale nade wszystko dajÄ…c wglÄ…d w duszÄ™ postaci wyjÄ…tkowej i w swoich dziaÅ‚aniach prekursorskiej. Postaci, która staraÅ‚a siÄ™ żyć autentycznie, używajÄ…c siÅ‚y swojego gÅ‚osu i osobistej historii do wyższych celów. OpowiadajÄ…c swojÄ… historiÄ™ szczerze i odważnie, Michelle Obama stawia nam pytanie: kim jesteÅ›my i kim chcemy siÄ™ stać?

źródÅ‚o opisu: empik.com

źródÅ‚o okÅ‚óadki: empik.com