Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Job shadowing w portugalskiej bibliotece

W tygodniu 26-30 maja kadra Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej „TAMA” w Brzegu Dolnym wraz z koordynatorem projektu miała przyjemność gościć w Biblioteca Lúcio Craveiro da Silva w portugalskiej miejscowości Braga. Wyjazd odbył się w ramach projektu pn. “Biblioteka dla klimatu” (ang. The library for the climate), na który pozyskaliśmy środki z programu Erasmus+.

Wizyta koncentrowała się na obserwacji codziennej pracy bibliotekarzy (job shadowing), co umożliwiło wymianę doświadczeń, poznanie sprawdzonych rozwiązań oraz przyjrzenie się funkcjonowaniu biblioteki w praktyce. Dzięki temu uczestnicy mieli okazję do pogłębienia współpracy kulturalnej i zawodowej. Przez cały tydzień zespół TAMY brał udział w różnorodnych aktywnościach organizowanych przez gospodarzy:

📍Poniedziałek: zwiedzanie BLCS, job shadowing w dziale dla dzieci oraz wizyta edukacyjna w Domu Zabaw

📍Wtorek: wizyta na comiesięcznym spotkaniu sieci Biblioteki Braga (RBB), kontakt z siecią bibliotek szkolnych oraz wizyta w Bibliotece Szkolnej Carlosa Amarante.

📍Środa: wizyta w Bibliotece Publicznej w Bradze, job shadowing w dziale dla dorosłych BLCS i wizyta w Bibliotece Szkolnej André Soares.

📍Czwartek: warsztaty ekologiczne z dziećmi w Bibliotece Szkolnej Figueiredo, spotkanie ze stowarzyszeniami partnerskimi BLCS i wymiana najlepszych praktyk z APRE poprzez zapoznanie się z działalnością Dyskusyjnych Klubów Książki.

📍Piątek: job shadowing w sektorze technicznym BLCS.

Był to wyjazd, pozwalający dostrzec zarówno podobieństwa, jak i różnice w funkcjonowaniu bibliotek w Polsce i Portugalii. Polskie biblioteki publiczne kładą nacisk na automatyzację obsługi użytkownika, szeroką cyfrową ofertę i integrację społeczną, oferując nowoczesne technologie (RFID, self-check, drukarki 3D, e-usługi). Portugalskie biblioteki skupiają się na digitalizacji dziedzictwa, rozwoju repozytoriów cyfrowych, współpracy akademickiej oraz tworzeniu nowoczesnych przestrzeni w zabytkowych budynkach, z silnym wsparciem dla edukacji i nauki.

W Portugalii biblioteki miejskie często zarządzają siecią bibliotek szkolnych i współpracują z muzeami oraz centrami edukacyjnymi. W Polsce gminne biblioteki publiczne mogą współpracować ze szkołami, ale są od nich formalnie niezależne.

Obie sieci bibliotek publicznych pełnią kluczową rolę w upowszechnianiu wiedzy, kultury i integracji społecznej, jednak różnią się skalą, działaniami, strukturą oraz zakresem zbiorów i funkcji.

W Polsce nabywanie książek odbywa się w sposób zdecentralizowany, z dużą autonomią poszczególnych bibliotek, które same decydują o zakupach i korzystają z różnych źródeł finansowania. W Portugalii proces jest bardziej scentralizowany – Biblioteka Narodowa gromadzi i rozsyła egzemplarze obowiązkowe, zapewniając jednolity dostęp do nowości wydawniczych w całym kraju, a biblioteki lokalne w dużej mierze korzystają z jej zasobów.

Ten tydzień był prawdziwą przestrzenią dzielenia się, uczenia się i budowania europejskich mostów poprzez biblioteki. Dziękujemy naszym portugalskim kolegom za obecność i entuzjazm i współpracę!

Przejdź do treści