Relacja ze spotkania z Igorem Pietrzykowskim

MOJA DROGA DO SANTIAGO DE COMPOSTELA – spotkanie z Igorem Pietrzykowskim

Z inicjatywy Dyskusyjnego Klubu Książki, 24 lutego, w sali konferencyjnej dolnobrzeskiej biblioteki „TAMA”, odbyło się spotkanie z panem Igorem Pietrzykowskim – mieszkańcem Wołowa, który dwukrotnie przeszedł szlak św. Jakuba.

Myśl o pielgrzymce zrodziła się w związku z jego 50-tą rocznicą urodzin, był to czas na przemyślenie tego, co w życiu było, co jest i co przed nim. Pierwsza droga prowadziła z Porto w Portugalii do Santiago de Compostela i miała być zadośćuczynieniem za grzechy. Można powiedzieć, że była to droga pokutna.

Drugie pielgrzymowanie odbyło się w czasie pandemii i miało miejsce na tzw. szlaku francuskim – części szlaku św. Jakuba. Na tej drugiej drodze, ze względu na pandemię, było mało kontaktów między pielgrzymami, a znacznie mniej tych spontanicznych – z natury krótkotrwałych znajomości i przyjaźni jakie zawiązują się między dwojgiem całkiem obcych sobie ludzi.

Nasz gość pielgrzymował ze swoim przyjacielem Staszkiem, również mieszkańcem Wołowa. Teraz planuje już trzecią pielgrzymkę w porze zimowej, tym razem w pojedynkę.

Pan Igor opowieści ze szlaku wzbogacił pokazem zdjęć z różnych miejsc pielgrzymki. Zobaczyliśmy piękne krajobrazy, wioski, miasta, świątynie, katedrę w Santiago, pielgrzymów, a także sławną i chyba największą kadzielnicę – Botafumeiro. Mieliśmy okazję trzymać w ręku paszport pielgrzyma, dyplom ukończenia Camino i muszlę jaką niesie się na piersi podczas wędrówki.

Pan Igor dał się poznać jako sympatyczny, uroczy i uprzejmy człowiek, który mobilizuje do działania, do aktywności w każdej postaci. Dziękujemy mu za to, że chciał być naszym gościem.

W spotkaniu oprócz klubowiczek obu grup DKK wzięła udział grupa młodzieży, turyści zrzeszeni w PTTK, grupa z kościoła oraz inne zainteresowane osoby. Miło było spotkać się ze wszystkimi.

Inicjatywa naszej moderatorki, Haliny Węgiel, była strzałem w dziesiątkę! Podziękowania należą się również pani dyrektor i jej pracownikom za przygotowanie sali i organizację. „Iskierki” także przygotowały się do spotkania – przeczytały książki, poświęcone Camino, które są w zasobach naszej biblioteki, czyli między innymi:

– Vamos, peregrino! – Włodzimierza Antkowiaka

– Na szlaku do Composteli – Hape Kerkeling

– Trzeci biegun – Marka Kamińskiego

– Wtorkowe przyjaciółki – Moniki Peetz

Niektóre z nas na przeczytały tez list św. Jakuba Apostoła z Biblii. Największe wrażenie wśród klubowiczek zrobiła relacja Marka Kamińskiego, który pielgrzymował do Santiago de Compostela z Kaliningradu. Była to jego podróż w głąb siebie – od Kanta do św. Jakuba, od rozumu do wiary. Według Wł. Antkowiaka na Camino umiera stary człowiek a rodzi się nowy.  A więc warto iść.

W głowach klubowiczek rodzi się plan naszej „Drogi” – przejścia małego odcinka Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba, która prowadzi z kolegiaty w Głogowie do Zgorzelca -Gorlitz (ma 160 km), a potem dalej. My możemy przejść np. z Głogowa do Jakubowa. Czekając na wiosnę już zapraszamy chętnych do dołączenia do nas.

Dobrze było spotkać się w dolnobrzeskiej bibliotece z życzliwie usposobionymi ludźmi, w ten dzień, który zapisze się w historii bardzo niedobrze, jako dzień barbarzyńskiej napaści Putina na Ukrainę. Jaki to kontrast – wojna na Wschodzie a pokój na Camino… Pokój, przyjaźń, serdeczność między pielgrzymami z całego świata, pielgrzymami różnych ras, różnych poglądów, wierzących i niewierzących.

Janina Mieleńczuk

DKK „Iskierki” Brzeg Dolny