Półmetek wakacji z Biblioteką TAMA

6 lipca rozpoczęły się wakacje z biblioteką TAMA. Zaczęliśmy cykl zajęć      od warsztatów artystycznych prowadzonych przez panie  Ulę Musiałę-Białowąs i Zosię Tlatlik. Dzieci poznały tajniki sztuki malarskiej, dowiedziały się co może być tematem obrazu. Malarki zachęcały małych artystów do wyrażania swoich indywidualnych odczuć na kartkach papieru i na płótnie.  Uczestnicy wykonali prace plastyczne farbami. Na koniec zajęć powstał wspólny obraz namalowany przez dzieci i instruktorki.

Czy wiesz czym jest decoupage? Jeśli nie, mogłeś dowiedzieć się, biorąc udział w zajęciach plastycznych, które odbyły się w bibliotece. Szlachetna sztuka zdobienia skrawkami papieru, sięgająca korzeniami 17-wiecznego dalekiego wschodu, spopularyzowana we Francji za panowania Ludwika XV, odżyła wśród najmłodszych czytelników.  Jak ozdobić prezent dla najbliższych lub znajomych? Nauczyć się decoupage’u z TAMĄ!

Na kolejnych zajęciach wakacyjnych przeżyliśmy pełną przygód i niespodzianek podróż z piratami. Poznaliśmy ciekawostki z życia i zwyczajów piratów. Weszliśmy na pokład statku,  odbyliśmy  pasjonującą wyprawę po skarb. Dzieci wykonały niezbędny atrybut  każdego prawdziwego pirata  – czapkę piracką. Z ogromnym zaangażowaniem uczestnicy kolorowali  szablony statków pirackich wzbogacając je o własną inwencję.

Zapierające dech w piersi przygody i perypetie można przeżyć nie tylko na morzu, ale również na łące. Dzieci rozpoznawały gatunki roślin, które tam rosną. Zdawałoby się niepozorny mniszek, mak polny i koniczyna, wyzwoliły w młodych czytelnikach ukryte pokłady twórczości. Uczestnicy zajęć bibliotecznych rysowali łąkę, ozdabiając kartki papieru barwnymi, naturalnymi roślinami.

O tym, że wakacje  w bibliotece mogą być udane, świadczą uśmiechnięte buzie uczestników, a miłym wspomnieniem z tych spotkań są kolorowe prace wyeksponowane  w bibliotece oraz pamiątkowe zdjęcia.