Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Relacja z festiwalu fantasy

23 września na terenie przy Bibliotece TAMA odbył się pierwszy lokalny festiwal literacki, który zorganizowano w ramach inicjatywy lokalnej ze środków Gminy Brzeg Dolny.

Grupa dolnobrzeskich bibliotekarzy i przyjaciół biblioteki, korzystając z możliwości jakie otrzymała od Gminy Brzeg Dolny, zorganizowała jednodniowy Festiwal Literatury Fantastycznej. Do udziału zostali zaproszeni uczniowie z lokalnych szkół średnich oraz starsze klasy szkół podstawowych. Każdy z występujących autorów jest postacią niesztampową i wyróżniającą się na tle innych ze względu na swoją aktywność. Podczas spotkań uczniowie poznali: Mateusza Rogalskiego – autora powieści z cyklu „Obrońcy Ahury”, doświadczonego menedżera, zagorzałego gracza RPG i bywalca konwentów; Franciszka Piątkowskiego – wybitnego adwokata, blogera, autora książek opartych o słowiańskie wierzenia i mity z cyklu „Powiernik”; Pawła Kopijera – innowacyjnego przedsiębiorcę, eksperta zarządzania, autora trylogii „Mitrys” na podstawie której opracował własną grę planszową. Każde ze spotkań miało charakter warsztatowy podczas którego autorzy wchodzili w interakcje z młodzieżą. Po swoich spotkaniach byli otwarci na rozmowy z uczestnikami i chętnie odpowiadali na wszelkie pytania.

W międzyczasie istniała możliwość zakupienia książek nie tylko występujących autorów ale także innych samowydawców – autorów, którzy samodzielnie wydają i promują napisane przez siebie książki.

Po spotkaniach autorskich przygotowana została wspaniała biesiada, gdzie przy wspólnym stole i poczęstunku odbywały się rozmowy z autorami na tematy literackie i nie tylko. Rozmowom sprzyjała przyjazna atmosfera i niesamowita otwartość autorów na kontakt z uczestnikami.

Finałem festiwalu była rozgrywka w grę planszową Mitrys, która wprowadzała uczestników w uniwersum Dwuświata wykreowanego przez Pawła Kopijera, który także moderował grę.  Zwycięzca rozgrywek otrzymał w nagrodę książkę autora.

Festiwale literackie są atrakcyjnymi formami promocji czytelnictwa. Młodzi i dorośli mogą odnaleźć w nich przestrzeń do zabawy i kreatywnego spędzania wolnego czasu. W festiwalu zorganizowanym przez naszą grupę inicjatywną wzięło udział ok 150 osób. I nie byli to tylko uczniowie ale także osoby dorosłe i czytelnicy biblioteki, które miały możliwość towarzyszyć nam tego dnia. Mamy nadzieję, że każdy uczestnik odczuwał pewien niedosyt – to byłby wyraźny sygnał dla nas aby nie spoczywać na laurach i takie akcje przeprowadzać częściej.

Aleksandra Kmicińska

Przedstawiciel grupy inicjatywnej 

Skip to content