Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, obchodzony 29 września, to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. W tym dniu urodziła się Janina Porazińska, autorka książek dla  dzieci i młodzieży. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.

            Gościem Działu dla Dzieci Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej „TAMA” był Pan Artur Michałek – Zastępca Burmistrza Brzegu Dolnego, który czytał zaproszonym uczniom z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Brzegu Dolnym książkę Zofii Staniszewskiej „Zagadka biblioteki”. Dzieci wysłuchały opowiadania z serii Ignacy i Mela na tropie złodzieja, o bliźniakach, którzy postanawiają wytropić bibliotecznego złodzieja. Gość nasz przygotował pytania z nagrodami. Nie obyło się bez rozmowy o ulubionych przeczytanych książkach i ich bohaterach.

            Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy zapoznali się z przepiękną historią autorstwa Applegate Katherine pt. „Drzewo życzeń”, przeczytaną przez bibliotekarkę i bibliotekarza z filii na Starówce. Zabawna, głęboka i ciepła historia o odmienności i tolerancji, opowiedziana z zaskakującej perspektywy drzewa poruszyła uczestników i skłoniła do własnych przemyśleń i konwersacji. Podczas spotkania nie zabrakło prezentacji o różnych gatunkach drzew i quizu tematycznego. Podopieczni ŚDS wykonali też zakładki przyozdabiane ażurowymi listkami ze sklejki i rysunkami nawiązującymi tematycznie do spotkania.

            Bibliotekarka z filii nr 2 wspólnie z uczniami klasy ósmej zorganizowała akcję głośnego czytania, która przebiegała pod hasłem – starsi czytają dla młodszych. Uczniowie klasy drugiej i trzeciej mieli okazję posłuchać “Niesamowitych Przygód 10 skarpetek”, autorstwa Justyny Bednarek. Zabawne zdarzenia z udziałem zagubionych skarpetek wzbudziły w słuchaczach wiele pozytywnych emocji i przywołały radosne uśmiechy. Nie zabrakło konwersacji o korzyściach wynikających z czytania i rozmów o ulubionych książkach.

W dniach 29-30.09 dzieci z klas „0” Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 na Warzyniu też wzięły udział w Dniu Głośnego Czytania. Spotkanie poprzedzone było rozmową o zaletach głośnego czytania. Uczestnicy wydarzenia poznali pełną emocji bajkę ze Słowacji pt. „O dwunastu miesiącach”. Bohaterką  tej  historii jest biedna Marcysia, która musi wykonać 3 trudne zadania. Jak w każdej prawdziwej bajce wszystko kończy się dobrze. Dobro zwycięża zło. Na zakończenie dzieci obiecały przypominać rodzicom o codziennym głośnym czytaniu.

Zachęcamy tego dnia (i każdego innego) do głośnego czytania nie tylko dzieciom, ale też swoim bliskim i sobie samym. Czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu, a przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje.

Bibliotekarze

Skip to content