<p class='opis'></p><p class='opis'>Mali badacze</p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p>
Nawigacja
Kalendarz
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Brak wydarzeń.

Nowości wydawnicze
Ankieta
W jaki sposób najczęciej trafiasz na ciekawe książki?

samodzielnie wyszukuję książki na półce w bibliotece

ciekawe książki poleca mi bibliotekarz

polecenia rówieśników, rodziny, znajomych

czytanie recenzji w prasie lub gazetek w bibliotece

inne

» Opowieść o Jerozolimie w Brzegu Dolnym


Opowieść o Jerozolimie w Brzegu Dolnym

29 maja 2018 r. Biblioteka Miejska gościła pana Sławomira Piechotę prawnika i parlamentarzystę.

Nasz gość odbył sześć podróży do Ziemi Świętej. Opowiedział nam o Jerozolimie, miejscu spotkania i życia ludzi trzech kultur – żydowskiej, arabskiej i chrześcijańskiej. Na ulicach uwidacznia się to napisami w trzech językach. Wycieczka do Ziemi Świętej to jedna wielka lekcja historii.

 Poznaliśmy tragiczną przeszłość Masady – starożytnej fortecy na jednym z płaskowyżów Pustyni Judajskiej nad Morzem Martwym, porozmawialiśmy o zwojach znad Morza Martwego – najstarszym dokumencie stworzonym ręką człowieka, przeszliśmy się ulicami Jerozolimy przyglądając się rozmodlonym Żydom a także obserwowaliśmy sprzedawców różnych towarów na bazarze.

Obejrzeliśmy  największe zabytki miasta : Kopułę Skały – złoty meczet, Ścianę Płaczu, gdzie modlą się pobożni Żydzi z całego świata, osobno kobiety, osobno mężczyźni. Przeszliśmy wraz z naszym przewodnikiem Via Dolorosa do Bazyliki Grobu Świętego – miejsca ukrzyżowania  Chrystusa, pochówku i zmartwychwstania, obejrzeliśmy piękny widok z Góry Oliwnej, podziwiając także wielowiekowe drzewa oliwne.

Opowieści i pokaz multimedialny naszego gościa  zachęcił nas do odwiedzenia tego jedynego w swoim rodzaju miasta.

My zachęcamy naszym czytelników do sięgnięcia po książki Amosa Oza – izraelskiego pisarza, eseisty i publicysty, które posiadamy w swoich zbiorach.

 Galeria: http://www.biblioteka.brzegdolny.pl/photogallery.php?album_id=303



» XV Jubileuszowe Dolnośląskie Spotkania Pisarzy z Młodymi czytelnikami w Bibliotece w Brzegu Dolnym


XV Jubileuszowe Dolnośląskie Spotkania Pisarzy z Młodymi czytelnikami w Bibliotece w Brzegu Dolnym

   „Z książką na walizkach” to akcja, która w tym roku odbywa się pod hasłem Polska na Szóstkę mająca na celu popularyzację czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży na Dolnym Śląsku. Od kilku lat organizowana jest w kilku regionach Polski przez Wydawnictwo Literatura z Łodzi oraz wojewódzkie i lokalne biblioteki publiczne, a zapoczątkowane zostało przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu.

   Kolejny już raz do akcji włączyła się nasza Biblioteka.

   8 czerwca 2018 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzegu Dolnym odbyło się spotkanie autorskie z Kaliną Jerzykowską – autorką wielu wierszy, powieści i piosenek dla dzieci, kawalerem Orderu Uśmiechu. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas IV i VI Szkoły Podstawowej nr 5 w Brzegu Dolnym. Autorka opowiadała młodym czytelnikom o swojej twórczości, prezentowała najnowszą powieść Dwórki Królowej Bony.  Uczniowie cały czas aktywnie uczestniczyli w spotkaniu zadając pani Kalinie pytania. Na zakończenie spotkania można było zakupić książki naszego gościa i otrzymać autograf.

Galeria : http://www.biblioteka.brzegdolny.pl/photogallery.php?album_id=302

 



» INWENTARYZACJA W MIEJSKIEJ i GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ – Dział dla Dorosłych


Informujemy że w dniach od 18 czerwca do 8 lipca  br. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Brzegu Dolnym – Dział dla Dorosłych przy ul. Zwycięstwa 3 będzie NIECZYNNA z powodu prac inwentaryzacyjnych. Nie będzie możliwe w tych dniach korzystanie z biblioteki – wypożyczanie, zwroty, a także korzystanie z komputerów, kącika prasowego.

Dział dla dzieci będzie czynny w godzinach

od 8:00 do 16:00.

Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.


Zespół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu Dolnym



» Z książką Na Walizkach 2018




» Spotkanie z Kaliną Jerzykowską




» Od Afryki po Madagaskar


Od Afryki po Madagaskar

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Brzegu Dolnym przygotowała dla uczniów Szkoły Podstwowej nr 6 i Szkoły Podstawowej w Pogalewie Wielkim spotkanie z podróżnikiem Piotrem Kowalczykiem, które odbyło się 16 maja. Pan Piotr z wykształcenia jest geografem i geologiem, organizuje także wyprawy w ciekawe rejony świata, publikuje artykuły w National Geogrphic Traveler oraz zajmuje się fotografią.

 Uczniów klas VI i VII Szkoły Podstawowej nr 6 pan Piotr zabrał w podróż do Afryki Zachodniej. Poznali oni różne aspekty życia mieszkańców tego kontynentu, ich zwyczaje kulinarne, życie codzienne, a także ich problemy i bolączki. Dzięki wspaniałym zdjęciom autorskim uczniowie mogli wyobrazić sobie jak to jest podróżować poprzez piaski pustyni, sawannę, aż do obfitujących w faunę i florę terenów Afryki równikowej.  Pytaniem przewodnim spotkania było czy współczesna Afryka jest nadal dzikim krajem? Obraz jaki  wyłonił się z relacji naszego gościa nie dał jednoznacznej odpowiedzi ale zachęcił uczniów do indywidualnego zgłębienia tematu.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Pogalewie Wielkim odbyli  z panem Piotrem podróż na Madagaskar, który doskonale znali z filmu animowanego o takim samym tytule. Tym razem mieli okazję zobaczyć ten kraj takim jaki jest naprawdę. Dzieci poznały prawdziwego Króla Juliana – lemura wraz z jego kuzynami zamieszkującymi te tereny, a także inne gatunki zwierząt występujące w faunie madagaskiej. Pan Piotr pokazał uczniom jak wygląda życie na Madagaskarze, jakie są zwyczaje i jak wygląda tam powszedni dzień, a także jak to jest przedzierać się przez puszczę i jakie gatunki roślin są tam charakterystyczne.  W swoje opowieści wplatał wiele anegdot dzięki którym uczestnicy dowiedzieli się, że lemury nie lubią się kąpać dlatego przed ucieczką z rezerwatu powstrzymuje ich fosa z wodą, że są tam groźne węże dusiciele… które mają zaledwie kilkadziesiąt centymetrów długości, że paprocie nie rosną tylko w doniczkach, że baobaby są tak potężne ale wyglądają na „odwrócone do góry nogami” oraz, że mieszkańcy madagaskich wiosek instalują na słomianych strzechach swoich domków panele słoneczne aby móc ładować telefony komórkowe i laptopy.

Spotkania bardzo się wszystkim uczestnikom podobały a świadczyć o tym może ilość pytań zadawanych podróżnikowi. Należy zaznaczyć, że żadne pytanie nie zostało pozostawione bez wyczerpującej odpowiedzi.

 

Bibliotekarki

Lucyna Taraska i Aleksandra Kmicińska

 

Galeria: http://www.biblioteka.brzegdolny.pl/photogallery.php?album_id=301



» Pisarze Maria Ulatowska i Jacek Skowroński w dolnobrzeskiej Bibliotece


Pisarze Maria Ulatowska i Jacek Skowroński w dolnobrzeskiej Bibliotece

 

   Z okazji X Tygodnia Bibliotek gośćmi naszych czytelników był duet literacki z Warszawy Maria Ulatowska i Jacek Skowroński, zaproszeni do Biblioteki w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

Pani Maria specjalizuje się w tworzeniu powieści obyczajowej. Swoją przygodę pisarską rozpoczęła w 2012 r. cyklem Sosnówka – „Sosnowe dziedzictwo”, „Pensjonat Sosnówka”, „Rodzina z Sosnówki”. Potem powstały kolejne powieści  - „Domek nad morzem”, „ Przypadki pani Eustaszyny”,”Kamienica przy Kruczej” i inne. Obecnie w swoim dorobku posiada dziewięć powieści oraz kilka napisanych wspólnie z partnerem. Pan Jacek jest autorem książek sensacyjnych – „Był sobie złodziej”, „Mucha”, „Zrobić, zniknąć, zapomnieć” oraz wielu opowiadań kryminalnych. Od kilku lat połączyli swe talenty i tworzą książki w duecie. Obecnie powstało już pięć książek napisanych przez nich wspólnie – „Autorka”, „ Pokój dla artysty”, „Tylko milion”, „ Historia spisana atramentem”, „ Kartka ze szwajcarskim adresem” oraz najnowsza, mająca swoją premierę 8 maja – „ Pewnego lata w Szczepankowie”.

   Pisarze opowiedzieli o swoich początkach literackich, o historii nawiązania współpracy, zdradzili także niektóre szczegóły wspólnego pisania. Usłyszeliśmy ciekawą opowieść, jak doszło do napisania wspólnej książki „ Historia spisana atramentem”, opartej na autentycznym pamiętniku polskiego księdza, pisanym ponad sto lat temu, na Ukrainie, w Paryżu, na dalekiej Rusi.

Dziękujemy Czytelnikom Biblioteki za liczne przybycie a autorom za interesujący wieczór.

                                                                                                              Bibliotekarze

 

Galeria: http://www.biblioteka.brzegdolny.pl/photogallery.php?album_id=300

 



Współpracują z nami
Współpracują z nami

Projekt i wykonanie: Krzysztof Plichta
Powered by PHP-Fusion