<p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'>Mali badacze</p>
Nawigacja
Kalendarz
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
             

Brak wydarzeń.

Nowości wydawnicze
Ankieta
W jaki sposób najczęciej trafiasz na ciekawe książki?

samodzielnie wyszukuję książki na półce w bibliotece

ciekawe książki poleca mi bibliotekarz

polecenia rówieśników, rodziny, znajomych

czytanie recenzji w prasie lub gazetek w bibliotece

inne

» Stanisław Górka - kabaretowy „Wieczny Tułacz ”


Stanisław Górka - kabaretowy „Wieczny Tułacz ”

 

W dniu 14.03.2018, za sprawą stosownych rekwizytów i przemeblowania, wypożyczalnia naszej biblioteki zamieniła się w kameralną widownię i scenę  „teatru jednego aktora ”.

Aktorem jest artysta – profesor i to belwederski – pan Stanisław Górka, miłośnik Kresów,  Ziemi Dolnośląskiej a od dzisiaj też Brzegu Dolnego. Sam  o tym zakomunikował zebranym dolnobrzeżanom i swoim fanom przybyłym  z Ziemi Lubuskiej i różnych miejscowości Dolnego Śląska.

Pan profesor najpierw porozglądał się, leciutko zmienił scenografię, oswoił się z nami.  Potem z udziałem swojej menadżerki  pani Ani -   jak powiedział sprawczyni tego całego zamieszania – przez półtorej godziny śpiewał, mówił, recytował teksty Mariana Hemara, wybitnego poety i satyryka  pochodzącego ze Lwowa. Wysłuchaliśmy piosenek i monologów, m.in. Wiązanki piosenek z Qui pro Quo, Wekselek, Lata młode, Słowiki, które oddawały klimat przedwojennego Lwowa i Warszawy.

Monodramem  pt. „Wieczny tułacz ” przygwoździł nas do krzeseł, oczarował, zachwycił wzruszył, urzekł. Nie jedna łezka popłynęła. Było pięknie, chwilami zabawnie ale też i gorzko. Widzowie byli maksymalnie skupieni, zasłuchani. Utwory M. Hemara i dziś są aktualne, jakby były pisane na obecne czasy, takie prawdziwe, głębokie treścią, wywołujące tęsknotę do miejsc z lat dzieciństwa i młodości, refleksyjne, dla zebranych bardzo czytelne.  

Przedstawiony  monodram wpisuje się w obchody 100  rocznicy odzyskania niepodległości.

Dobór tekstów, reżyseria, podkład muzyczny, interpretacja profesora Górki i pani Ani zarządzającej muzyką była doskonała, perfekcyjna. Zachwycaliśmy się kondycją, barwą głosu artysty -  jednym słowem rewelacja. Razem z artystą zaśpiewaliśmy „Kiedy znów zakwitną biały bzy ” a pod taką dyrekcją poszło nam bardzo dobrze. Dziękujemy oklaskami.

Była okazja żeby porozmawiać z artystą,  sam do tego zachęcał. Zebrani korzystali z tej możliwości rozmawiali, fotografując się, pytając o dalsze plany artystyczne.

Godzi się wspomnieć, że artystę, jego sylwetkę, dokonania przedstawiła pani dyrektor, ona też zapoznała zebranych z twórczością Mariana Hemara. Oficjalnie podziękowała wykonawcy wręczając upominki z Brzegu Dolnego.          

Publiczność skorzystała z możliwości obcowania z wysoką kulturą, poznania uroczego, bezpośredniego artysty scen warszawskich.

Spędziliśmy cudowny wieczór w naszej bibliotece.      

                                                                                              J.M. członkini DKK „Iskierki”     

 

Galeriahttp://www.biblioteka.brzegdolny.pl/photogallery.php?album_id=293 



Współpracują z nami
Współpracują z nami

Projekt i wykonanie: Krzysztof Plichta
Powered by PHP-Fusion