<p class='opis'>Mali badacze</p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p>
Nawigacja
Kalendarz
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Brak wydarzeń.

Nowości wydawnicze
Ankieta
W jaki sposób najczęciej trafiasz na ciekawe książki?

samodzielnie wyszukuję książki na półce w bibliotece

ciekawe książki poleca mi bibliotekarz

polecenia rówieśników, rodziny, znajomych

czytanie recenzji w prasie lub gazetek w bibliotece

inne

» Spotkanie autorskie z Adamem Seredyńskim


news: a.seredyski.jpg 18 maja
odbyło się niezwykłe spotkanie dla
dzieci i młodzieży
Gościem był
Adam Seredyński - 12 latek z Długołęki,
autor powieści historyczno - obyczajowej pt.
"Przyjaciele z Breslau".
Pierwsze spotkanie o godz. 1000 odbyło się w Filii nr 1 Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzegu Dolnym (Stary Brzeg),
drugie o godz. 11
30 w Filii nr 3 (budynek Gimnazjum, Oś. Warzyń).
Po spotkaniu można było zakupić - w cenie 19,90 zł egzemplarz "Przyjaciół z Breslau"
(z autografem autora lub dedykacją na życzenie).


Adam Seredyński - laureat wielu ogólnopolskich konkursów literackich: Warszawa, Leszno, Przemyśl, Lidzbark, Kłodzko, Jasło, Polkowice, Poznań, Wrocław.
Pasjonat historii - przede wszystkim II wojny światowej (broń strzelecka, pojazdy wojskowe, najsłynniejsze bitwy, sylwetki dowódców).
Grywa w szachy, gdy pozwala mu na to czas. Odpoczywa podczas długich spacerów po lesie. Lubi, gdy wysoko nad głową szumią sosny. Znak zodiaku: Bliźnięta.

Powieść Adama Seredyńskiego, opatrzona głębokim mottem Alberta Camus, ukazuje grono rówieśników na tle Wrocławia, w październiku 1944 roku.

Wciągająca od pierwszych stron fabuła przenosi nas w tamte czasy. Wyobraźnia młodego, bo tylko dwunastoletniego autora, stworzyła bohaterów, pochodzących z różnych nacji: Niemców, Polaka, Żyda. Przedstawiono rozmaite ich zajęcia: począwszy od prozaicznych (łowienie ryb, handel, prace gospodarce) aż po wydarzenia przygodowe, ściśle powiązane jednak z sytuacją polityczną.

Każda z postaci została wyraziście sportretowana. Autorowi udało się uniknąć zaszufladkowania osób: jeden z Niemców to serdeczny przyjaciel Polaka-Andrzeja, gotowy do poświęceń w imię ich przyjaźni i vice versa.

Nie można nie wspomnieć o intrydze, trzymającej w napięciu zagadce, która pojawia się w dramatycznym momencie aresztowania rodziny Natana Goldberga. Do jej rozwikłania konieczna okazuje się znajomość Starego Testamentu oraz Fausta Goethego. Z innych odniesień do dziedzictwa kulturowego warto wymienić, stronice, obrazujące kultywowanie tradycji żydowskiej (szabas).

Narrator wprowadza czytelnika w ówczesny Wrocław-Breslau, podając liczne, zgodne z epoką detale. Dzięki nim i plastycznym opisom odbiorca może przemieszczać się po ulicach miasta, odwiedzić na przykład magiel, antykwariat, zrobić zakupy na Hali Targowej. Jednocześnie Adam Seredyński zapanował nad wieloma, przeplatającymi się wątkami, uzyskując spójną, przemyślaną kompozycję utworu.

Chociaż książka opowiada o czasach wojny, to jednak nie czuje się jej grozy. Niewątpliwie przyczynił się do tego optymizm bohaterów, ich poczucie humoru, w jakie „wyposażył” ich młody autor.

Komunikatywny język, dyskretnie podane środki stylistyczne, a przede wszystkim bogactwo dialogów to walory językowe książki, dające autentyczną radość z czytania.

ŹRÓDŁO: www.albertus.pl, www.tropy.pl/regionalne.php


Współpracują z nami
Współpracują z nami

Projekt i wykonanie: Krzysztof Plichta
Powered by PHP-Fusion