<p class='opis'></p><p class='opis'>Mali badacze</p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p>

»PamiÄ™tnik znaleziony w Katyniu

Zbeletryzowana biografia Janki Lewandowskiej, która jako jedyna kobieta byÅ‚a wiÄ™ziona w Kozielsku i zostaÅ‚a zamordowana w Katyniu. Córka generaÅ‚a Dowbor-MuÅ›nickiego, gÅ‚ównodowodzÄ…cego w Powstaniu Wielkopolskim, wychowana w tradycji wolnoÅ›ciowej, wyruszyÅ‚a na wojnÄ™ 3 wrzeÅ›nia 1939 roku, a 17 wrzeÅ›nia wraz z kolegami dostaÅ‚a siÄ™ do sowieckiej niewoli i zostaÅ‚a internowana w obozie w Kozielsku. PrzybyÅ‚a tam, jako cywil, ale zostaÅ‚a promowana na podporucznika pilota. GeneraÅ‚ Henryk Minkiewicz, który objÄ…Å‚ dowództwo w obozie, powiedziaÅ‚, że staÅ‚a siÄ™ przykÅ‚adem odwagi i wsparcia dla innych jeÅ„ców w Kozielsku. Nazywano jÄ… nawet MatkÄ… BoskÄ… KozielskÄ…. Zamordowana zostaÅ‚a w Katyniu 22 kwietnia, w dniu swoich 32. urodzin.

Książka o Janinie Lewandowskiej byÅ‚a mi pisana. Już na poczÄ…tku lat dziewięćdziesiÄ…tych rozpoczęłam poszukiwania materiaÅ‚ów na jej temat. W trakcie poszukiwaÅ„ dotarÅ‚am do unikalnego opracowania. OkazaÅ‚o siÄ™, że jeÅ„cy prowadzili notatki w czasie pobytu w Kozielsku, i to do ostatniej chwili, już w Lasku KatyÅ„skim. StaÅ‚y siÄ™ one moim gÅ‚ównym źródÅ‚em, z którego czerpaÅ‚am, piszÄ…c opowieść o Jance. PrzetrwaÅ‚y w ziemi i zostaÅ‚y odkopane wraz z ich autorami. Pierwszy raz zdarzyÅ‚o siÄ™ w mojej dÅ‚ugiej karierze pisarskiej, aby Å‚zy pÅ‚ynęły mi z oczu w trakcie pracy nad książkÄ….
Niestety, nie odnaleziono zapisków Janki. StaraÅ‚am siÄ™ je sobie wyobrazić, opierajÄ…c siÄ™ na faktach, które jedynie fabularyzowaÅ‚am.
Maria Nurowska

źródÅ‚o opisu: ksiegarnia.proszynski.pl