<p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'>Mali badacze</p><p class='opis'></p>

»Fashionistki zrzucajÄ… czadory : moje odkrywanie Iranu

Autorka bestsellerowych "Beduinek na Instagramie" zaprasza czytelników w podróż do miejsca, które fascynuje jÄ… od lat.

W Iranie Aleksandrze Chrobak udaje siÄ™ dotrzeć tam, gdzie turysta nie ma wstÄ™pu. Odwiedza zamkniÄ™te dla innowierców sanktuaria szyickich imamów, w których Iranki najpierw siÄ™ modlÄ…, a później ustawiajÄ… do selfie przy grobie Å›wiÄ™tych mÄ™czenników. Podziwia zawodowe pÅ‚aczki w czasie uroczystoÅ›ci żaÅ‚obnych, taÅ„czy na weselu i szuka ostatnich Å›wiÄ…tyÅ„ ognia. Zaprzyjaźnia siÄ™ także z iraÅ„skimi kobietami: matronami z hammamu, koczowniczkami w kolorowych sukniach i fashionistkami, które zapraszajÄ… jÄ… do swojego Å›wiata.

Okazuje siÄ™, że na ulicach Iranki nie noszÄ… już grzecznie czadorów. ZamieniÅ‚y je na dizajnerskie kreacje, a ich rozjaÅ›niane na blond wÅ‚osy coraz Å›mielej wychodzÄ… spod chust. Moda jest tutaj narzÄ™dziem sprzeciwu wobec dyktatury religijnej i symbolem upragnionej wolnoÅ›ci.

Iran Aleksandry Chrobak jest zupeÅ‚nie różny od stereotypów serwowanych przez zachodnie media. To kraj kontrastów, gdzie konsumpcjonizm przeplata siÄ™ ze staroperskimi obyczajami, a zwiÄ…zki mÄ™sko-damskie kwitnÄ…, niezależnie od zakazów duchownych w turbanach. Za ponurÄ… fasadÄ… reżimu ajatollahów kryje siÄ™ barwny, fascynujÄ…cy i wyjÄ…tkowo goÅ›cinny kraj, który po lekturze wszyscy bÄ™dziemy chcieli odwiedzić.

źródÅ‚o opisu: empik.com

źródÅ‚o okÅ‚óadki: empik.com