<p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'>Mali badacze</p><p class='opis'></p><p class='opis'></p><p class='opis'></p>

»Åšpiewajcie, z prochów, Å›piewajcie

Jesmyn Ward, stypendystka MacArthur Genius Grant i dwukrotna laureatka National Book Award, nareszcie po polsku we wspóÅ‚czesnej powieÅ›ci o rodzinie, budowaniu tożsamoÅ›ci i granicach opowieÅ›ci.

Trzynastoletni Jojo na swój sposób próbuje zrozumieć, co znaczy być dobrym czÅ‚owiekiem. Stopniowo poznaje Å›wiat, czepiÄ…c zarówno z bliskich mu wzorców, rodzinnych opowieÅ›ci oraz legend.

Splot wydarzeÅ„ zabierze go w podróż do wiÄ™zienia stanowego Parchman w mrocznym sercu Missisipi, gdzie natrafi na pewnego udrÄ™czonego chÅ‚opca, który nosi w sobie caÅ‚e zÅ‚o amerykaÅ„skiego PoÅ‚udnia. On również nauczy Jojo czegoÅ› na temat czÅ‚owieczeÅ„stwa, a także dziedzictwa, przemocy i miÅ‚oÅ›ci.

„GÅ‚Ä™boka wiwisekcja amerykaÅ„skich koszmarów. Lektura obowiÄ…zkowa”.
Margaret Atwood

„Powieść drogi, z której nie ma odwrotu. OszaÅ‚amiajÄ…ca książka!”
Marlon James

„Po lekturze czuÅ‚em siÄ™ jak jedna z bohaterek powieÅ›ci, «moje serce: wiewiórka schwytana we wnyki»”.
Michał Nogaś

„Choć zmartwienia autorki dotyczÄ… wiecznoÅ›ci, jej książka jest idealnÄ… odpowiedziÄ… na wspóÅ‚czesne bolÄ…czki. Åšpiewajcie… Å‚Ä…czy najlepsze aspekty amerykaÅ„skiej powieÅ›ci drogi i historii o duchach, a przy tym trafnie opowiada o tym, jak huragany i epidemia opioidowa powoli pochÅ‚aniajÄ… amerykaÅ„skÄ… prowincjÄ™”.
„The New York Times”

„Powieść ta zamazuje granicÄ™ miÄ™dzy życiem i Å›mierciÄ…, miÅ‚oÅ›ciÄ… i cierpieniem. Jestem wielkÄ… fankÄ… twórczoÅ›ci Jesmyn Ward, a ta książka dowodzi ostatecznie, że to jedna z najważniejszych wspóÅ‚czesnych pisarek w Ameryce”.
Ann Patchett

„Ward odkrywa po kolei warstwy opowieÅ›ci zapisanej cudownym, wielowarstwowym jÄ™zykiem, jej historiÄ™ natomiast wieÅ„czy melodia nie z tej ziemi”.
BBC

źródÅ‚o opisu: empik.com